Zhodnotenie protestu 17. 10. v Bratislave a zavádzanie médií

Ako určite viete, pred dvoma dňami sa pred budovou vlády Slovenskej republiky odohral veľký celoštátny protest proti pandemickým opatreniam a vláde Igora Matoviča. V tomto článku by som chcel zhodnotiť, analyzovať tento protest a zároveň poukázať na klamlivé a zavádzajúce informácie, ktoré v súvislosti s týmto protestom šíria mnohé média hlavného prúdu. Tohto protestu som sa zúčastnil aj ja, videl som čo sa tam dialo, a aj vďaka tomu vidím, ako médiá klamú a manipulujú.

Čo sa vlastne stalo?

Dňa 17. 10. sa o 14:30 zišlo 3000 – 7000 ľudí z celého Slovenska, ktorí prišli vyjadriť svoju nespokojnosť s tým, ako súčasná vláda pod zámienkou boja proti koronavírusu berie ľuďom ich základné práva a slobody, ničí ekonomiku a zadlžuje našu krajinu ešte na ďalšie generácie. Zišli sa tam rôzni  ľudia, aj chlapci z Hooligans a Ultras, ale drvivú väčšinu demonštrujúcich tvorili len obyčajní ľudia, ktorí prišli vyjadriť svoj názor. Túto skutočnosť môžete vidieť aj na záberoch z reportáže od Kulturblogu. Áno, atmosféra tam bola „akčná“, a Námestím Slobody sa ozývali aj expresívnejšie slová na adresu súčasného premiéra, ale 

Na vytlačenie davu spred brány Úradu vlády SR bolo použité aj vodné delo, gumené projektily či slzný plyn

nevyčítam im to, pretože to len odráža to, ako sa k nim súčasná vláda a Igor Matovič správajú. Nie je to len o tom, že nechceme nosiť rúška, mnohí ľudia prišli kvôli opatreniam o prácu a už nemajú z čoho splácať hypotéky, pôžičky a hlavne živiť svoje rodiny.

Ako hovorím, väčšina ľudí tam stálo, skandovalo rozličné heslá, spievalo štátnu hymnu či iné piesne. Medzi niektorými z už spomínaných Ultras a Hooligans sa však našla skupinka asi 20 chalanov (nepochybujem že medzi nimi boli aj policajní provokatéri) , ktorí sa rozhodli hádzať dlažobné kocky do policajtov s cieľom vyprovokovať ich k použitiu vodného dela, či slzného plynu proti demonštrujúcim občanom. Mnohí na nich kričali aby to nerobili, no nedali sa odradiť. Je nutné dodať že títo provokatéri sa po svojom útoku s kockami stiahli a polícia tak začala používať tieto prostriedky proti nevinným občanom. Sám som videl ako pán, ktorý žiadne kocky nehádzal, dostal plnú dávku slzného plynu. Istému starčekovi roztrhol bundu gumený projektil a 3 ročný syn jedného z demonštrantov dostal  vodným delom a skončil so zlomenou rukou. Zaujímavé, že ešte nedávno Igor Matovič kritizoval použitie vodných diel v Bielorusku, no zrazu ich sám používa na svojich “neposlušných” občanov.

Nevadí, na dvojaký meter nášho premiéra sme si už zvykli.

Status Igora Matoviča

 

 

Čo o proteste hovorili média?

Mnohé médiá hlavného prúdu (Denník N, SME, Aktuality.sk, Topky a iné)  zdieľali nepravdivé alebo zavádzajúce informácie ohľadom protestu 17. 10. A to nehovorím o tom, ako televízia zámerne neinformuje alebo informuje len veľmi málo. Vraj pre nich nie sme zaujímaví. Ale “slušné Slovensko” v médiách tak pretláčali, že by sa dalo povedať, že im robili reklamu.  Poďme sa ale teraz pozrieť na to, v čom konkrétne boli informácie zdieľané mainstreamom nepravdivé.

“Nespokojní futbaloví chuligáni.” “Protest športových ultras a priaznivcov kotlebovcov,” “400 až 500 ľudí”

1.  Počet zúčastnených

Väčšina médií udávalo čísla ktoré sa pohybovali v rozmedzí 400 – 700. To však nie je pravda. Len policajtov tam mohlo byť niekoľko stoviek, no počet zúčastnených určite ďaleko presahoval 1000. Ja osobne odhadujem 3000 – 7000 ľudí.

2. Protest futbalových chuligánov

Ako som už povedal, protestu sa zúčastnili aj Hooligans a Ultras, ale určite netvorili väčšinu zúčastnených demonštrujúcich. Preto nazývať to “Protest futbalových chuligánov” je celkom zavádzajúce.

3. Prepojenie s ĽSNS

Na protest sa prišli pozrieť aj niektorí poslanci ĽSNS, ale v žiadnom prípade neboli jeho organizátormi. Na proteste nebolo vidieť jedinú vlajku ĽSNS a ľudí s ich mikinami som videl konkrétne dvoch.  Čiže keď to nazývajú protestom kotlebovcov, opäť sa jedná o blud.

4. Protest bol neohlásený

To zase nie je pravda. O proteste sa vedelo niekoľko týždňov dopredu, veď aj policajti tam boli ešte skôr, než sa začali diať výtržnosti.

 

Pozvánka na protest

 

Posledná vec, o ktorej by som chcel hovoriť, je ten neskutočný dvojaký meter zo strany liberálov. Na jednej strane kritizujú, že na proteste boli aj malé deti čo kričali do megafónu nadávky na Igora Matoviča, ale keď sa malé deti zúčastňujú dúhových pochodov, vtedy to už je “ok.”  Áno, aj ja si myslím, že malé deti by na demonštráciách nemali čo robiť, ale ja mám jeden

Dvojaký meter liberálov

meter na každého.

Taktiež vyčítali to, že niektorí demonštranti liezli na bránu Úradu vlády SR snažili sa ju poškodiť. Áno, je to tak, zaujímavé je však to, že keď sa niečo veľmi podobné dialo počas “slušnoprotestov” nikto z nich to nekritizoval (odkaz na video: https://www.youtube.com/watch?v=aY1ndehLs4Y). A ešte zaujímavejšie, nebolo tam žiadne vodné delo ani ťažkoodenci, ktorí by ich prišli odtiaľ vyhnať. Čiže “naši extrémisti” =  “dobrí extrémisti.”

Názor si na to vytvorte sami. 

Na záver chcem poďakovať každému, čo sa zúčastnil sobotňajšieho protestu a hlavne  tým, čo sa nenechali vyprovokovať do bitky s policajtmi. Nehovorím, že protivládny protest má byť tichý a slušný, ale hádzanie dlažobných kociek do policajtov bolo už cez čiaru. Iba tým dali zámienku policajtom použiť donucovacie prostriedky a mainstreamovým médiám tento protest spochybniť.

A zapamätajte si, 17. 11. sa opäť vidíme na Námestí Slobody.

Slováci, nenechajme sa zlomiť. Bojujme!

 

Článok 32 Ústavy Slovenskej republiky
Bojovať za naše práva a slobody nám dovoľuje Ústava Slovenskej republiky

 

Poukázaním ľubovoľnej sumy na náš účet pomôžete zlepšovať našu prácu a zvyšovať náš dosah.
Ďakujeme.

IBAN: SK62 0200 0000 0041 9025 5853

About Author

1 Comment

  • Ander Kixa
    Posted 19. októbra 2020 20:25 0Likes

    Prečo až 17.11.? Treba tam byť každú druhú sobotu kua.
    A je to vojna. ONI sú s nami vo vojne. Jediná šanca je poraziť policajné delá a policajtov dostať na našu stranu.
    Nepoznám príklad z dejín že sa niekto pri moci vzdal bez krvi. 1989 bola fraška

Leave a comment

Prevádzkovateľ OZ Kulturblog, Starý trh 51, Kežmarok, kontakt redakcia@kulturblog.sk, telefón: 0951377803. Používa súbory cookies na prispôsobenie obsahu reklám a funkcie sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy.

Súhlasím