V Bielorusku prebieha klasická farebná revolúcia, no Lukašenko ju umožnil vlastnou hlúposťou!

Z mainstreamových médií sa ucelenú pravdu o situácii v Bielorusku nemáte šancu dozvedieť a ja by som sa ju neodvážil hodnotiť bez informácií, ktoré môžem pokladať za relevantné. Pravda je, že v Bielorusku prebieha klasická farebná revolúcia, akú sme mohli vidieť na Ukrajine, a ktorá vohnala bratské národy do krvavej občianskej vojny.

Opozícia v Bielorusku na slovo poslúcha západné vlády a po odstránení Lukašenka môže z Bieloruska urobiť ďalší bábkový štát, v ktorom dôjde k masívnej privatizácií, a teda k faktickému rozkradnutiu národného bohatstva, aké sme zažili aj u nás.

Kontaktoval som svojho známeho, ktorý pracuje vo viac-menej provládnom Bieloruskom think tanku, a tiež častokrát pracoval pre Lukašenkovu vládu, a teda má tie najlepšie informácie priamo zo zdroja.

Dal som mu mnoho otázok a dostal som úprimné odpovede, vďaka ktorým viem posúdiť, že za ľahké zburcovanie väčšiny národa do ulíc si môže Lukašenko sám. Predovšetkým tým, že nevedel kedy je dosť a odmietal za seba pustiť do vlády mladšie kádre, ktoré by priniesli trocha čerstvého vzduchu a uvoľnili rokmi hromadené napätie.

Môj známy, ktorý je presvedčený, že aj napriek Lukašenkovým chybám, je stále menším zlom ako prozápadná opozícia mi napísal nasledovné:

– Lukašenko skutočne sfalšoval voľby, a to úplne primitívnym spôsobom. V skutočnosti získal približne 50-55 % a opozičná líderka približne 35 %. Teda aj tak by vyhral, lenže jeho veľká neistota a strach z možnej porážky ho viedli k detinskému kroku a úplne nerealistickému sfalšovaniu volieb,

– V uliciach prebiehajú drsné nočné boje radikálnych “revolucionárov” s políciou, špeciálnymi jednotkami a tajnými službami. Tie sú naďalej verné Lukašenkovi a šanca, že ho zradia je malá. Každú noc pri týchto násilnostiach pribúdajú mŕtvi, no špeciálne jednotky zatiaľ situáciu zvládajú,

– Lukašenkova popularita sa kvôli detinsky sfalšovaným voľbám prepadla na historické minimá a aj jeho voliči pre tento krok dávajú od neho ruky preč,

– Krajine reálne hrozí krvavá občianska vojna, ak by do vlády nastúpila prozápadná opozícia a začala s represívnymi opatreniami proti armáde či polícii, ktorá bojuje za Lukašenka,

– V Bielorusku je mnoho ruských armádnych objektov a šanca, že kontrolu nad celým štátom preberie Rusko je čoraz väčšia. Putin odmieta prenechať kontrolu nad ruskými armádnymi objektami západu. V prípade nutnosti je Putin skutočne ochotný prevziať v Bielorusku moc, čo by však taktiež mohlo viesť k občianskej vojne a množstvu obetí. Navyše by sa nezávislý Bieloruský štát stal minulosťou, čo by aj mnoho obyvateľov s proruským zmýšľaním nehodnotilo pozitívne.

Situácia je tragická, Lukašenkova moc je prakticky neudržateľná a zatiaľ čo sa západ vytešuje, ako postupne rozbíja ruský vplyv v regióne, tak hrozí že sa Bielorusko utopí v krvi občianskej vojny.

Lukašenko si svoj národ znepriatelil sám. Nevedel, kedy je už čas povedať dosť a myslieť si, že bude sám vládnuť 30 rokov bolo naivné. Nevychoval si za seba žiadne náhradné kádre, ani si nezabezpečil silnú proprezidentskú stranu, ako je bežné na západe. Bohužiaľ prepadol závislosti na neobmedzenej moci a to ho viedlo k tragickým chybám a hlúpym rozhodnutiam, ktoré západné mocnosti s chuťou využívajú na destabilizáciu štátu a korporácie si už mädlia ruky nad Bieloruskými štátnymi podnikmi.

Môj známy mi povedal, že v tejto situácii by radšej prijal, ak by vládu prevzal Putin, ako západná opozícia, no jeho srdce by krvácalo nad stratou slobodného a nezávislého Bieloruska. Lukašenkova moc je ale podľa neho neudržateľná.

Ja sám sa desím predstavy, ďalších tisícov zbytočne mŕtvych Slovanských bratov v nezmyselnom konflikte medzi západom a Ruskom. Lukašenko nepochybne pre Bielorusko urobil nesmierne veľa, no má aj veľké množstvo chýb a sám mal dávno prenechať svoju pozíciu novým kádrom. Jeho tvrdohlavosť bola muníciou pre západné vlády a pripravila ho aj o podporu vlastného národa.

Poukázaním ľubovoľnej sumy na náš účet pomôžete zlepšovať našu prácu a zvyšovať náš dosah.
Ďakujeme.

IBAN: SK62 0200 0000 0041 9025 5853

About Author

1 Comment

  • Ander Kixa
    Posted 19. augusta 2020 18:19 0Likes

    Všetko by bolo úplne inak nebyť dolárov natlačených tam kam chcú uhlavni nepriatelia našej rasy
    Tvoj známy by mal trochu konkretizovať, kde to Lukašenko prepiskol a ako. Inak sú to len jeho pocity. Podobne ako tie percentá čo uvádzaš. Preklepni si toho tvojho známeho ak máš tú možnosť. Podpíšeš sa pod jeho tvrdenia???

Leave a comment

Prevádzkovateľ OZ Kulturblog, Starý trh 51, Kežmarok, kontakt redakcia@kulturblog.sk, telefón: 0951377803. Používa súbory cookies na prispôsobenie obsahu reklám a funkcie sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy.

Súhlasím