Svedectvo z košickej Starej nemocnice – keď je dodržiavanie covid opatrení viac ako osud pacienta

Svedectvo v tomto článku je založené na reálnych udalostiach. Informácie v texte odzrkadľujú naozajstné skúsenosti pacientky a jej rodiny. Jediné, čo nekorešponduje s realitou sú mená. Svedectvo uverejňujem na žiadosť jednej z dotyčných.

Svedectvo:

Kristína má babku, ktorá aj v dôchodkovom veku pracuje, celý život odvádzala dane a taktiež si poctivo platila zdravotné poistenie. Minule v práci nešťastne spadla a zlomila si ruku. Šéf jej zavolal sanitku a odviezli ju na vyšetrenie. Po ňom lekári skonštatovali, že bude potrebné absolvovať operáciu.

O niekoľko dní teda Kristína a jej mama odniesli babku do Starej nemocnice (Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura) v Košiciach. Pri prijímaní pacientky im však bolo oznámené, že kvôli covid opatreniam môže ísť s babkou do vnútra iba jedna osoba – bez ohľadu na to, či sú otestované alebo očkované. A tak sa s babkou na centrálny príjem vybrala jej dcéra, Kristínina mama. Išlo sa im ťažko, keďže tašiek bolo veľa, babka mala ruku v sadre a Kristína im nemohla pomôcť, lebo musela čakať pri vstupe.

Počas dlhého čakania pribehol muž, zhruba tridsiatnik s tým, že mu rodí žena. Bol očkovaný a mal aj negatívny test. Odpoveďou od personálu mu bolo, že nemôže ísť ani do čakárne, lebo covid a opatrenia a všetko v záujme nášho dobra a zdravia. Kristína to všetko sledovala a už vtedy tušila, že babkin pobyt v košickej Starej nemocnici nebude ľahký.

Kristíne mama po návrate oznámila, že návštevy sú zakázané, a to opäť kvôli opatreniam, ktoré majú údajne chrániť naše zdravie. V praxi to znamená, že pacientom nikto zvonku neprinesie vodu, ovocie a ani jedlo, no najmä nikto z príbuzných nemôže v realite skontrolovať, ako sa personál k svojim pacientom správa.

Babku uložili na elektívnom oddelení, kde ju čakala operácia. Sanitár odmietol 70 ročnú pacientku pred operáciou preložiť na operačnú sálu. Odôvodňoval to tým, že babka „je čiperná a vyzerá športovo“. Pacientka si myslela, že ide o vtip, ale sanitár nežartoval – presúvala sa po svojich.

Sestrička prišla pacientov pozrieť 6 hodín po operácii. V chladnom októbrovom počasí im personál otvoril okno a nechal vetrať neúmerne dlho. Celkovo ich na izbe počas pobytu v nemocnici kontrolovali iba sporadicky. Babka musela po operácii ísť na toaletu sama, do sprchy taktiež. Pomoci od sestier sa jej nedostalo – personál sa vraj ponáhľal domov.

Babka bola počas svojho pobytu svedkom, či priamym účastníkom hneď niekoľkých „zaujímavých“ situácií. Pacientke so zlomenou nohou musela meniť misu – aj napriek tomu, že mala zlomenú ruku. Z personálu to nemal kto urobiť.

Nezodpovedná a neochotná sestrička babke nervózne pichla infúziu, čím na zdravej ruke spôsobila hematómy a bolesť. Infúzia nebola vôbec kontrolovaná, pacientka si ju údajne mala sledovať sama.

Pitný režim bol poskytovaný minimálne, o čaj musela babka viackrát prosiť a dostala ho studený. Keď došla voda v automate, zásobník nemal kto vymeniť. Čo sa týka stravy, babke sa niekoľko dní dostávalo iba paštéty, ktorú si na chlieb musela natierať sama za pomoci spolubývajúcej so zlomenou nohou. Presne tej, ktorej ona menila misu.

Záver

Keďže to považujem za veľmi dôležité, budem rád, ak zvážite možnosť zdieľania, kopírovania či iného šírenia tohto textu. Iba tak máme možnosť dosiahnuť, že sa povedomie o reálnych, žalostných podmienkach v našom zdravotníctve a o konkrétnych príbehoch dozvie čo najviac ľudí a kompetentní s tým začnú niečo robiť. Nezmyselné, život a zdravie ohrozujúce covid opatrenia biedny stav iba prehlbujú.

Článok nie je písaný s cieľom očierňovať alebo vyvolávať nenávisť k personálu v nemocniciach, ale s cieľom pokúsiť sa o nápravu tohto stavu. Ľudia, ktorí celý život poctivo platia zdravotné poistenie by mali mať garantovanú aspoň základnú starostlivosť a opateru na istej úrovni.

Ak má niekto z posledného obdobia podobné skúsenosti, budem rád, ak sa s nimi podelí v diskusii pod článkom/statusom, prípadne napíše svoj vlastný, alebo natočí video atď.

Ak je medzi kompetentnými, ich nadriadenými či právnymi zástupcami niekto, komu sa toto svedectvo akýmkoľvek spôsobom nepozdáva, nech sa mi ozve na email gabrikblog@gmail.com a do predmetu napíše „Nemocnica“.

 

Poukázaním ľubovoľnej sumy na náš účet pomôžete zlepšovať našu prácu a zvyšovať náš dosah.
Ďakujeme.

IBAN: SK62 0200 0000 0041 9025 5853

About Author

0 Comment

Leave a comment

Prevádzkovateľ OZ Kulturblog, Starý trh 51, Kežmarok, kontakt redakcia@kulturblog.sk, telefón: 0951377803. Používa súbory cookies na prispôsobenie obsahu reklám a funkcie sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy.

Súhlasím