Sila individuálneho rozhodnutia

Každý je dôležitý. To nie je len motivačná fráza, ktorá má ľuďom dvihnúť náladu a sebavedomie. Celý moderný svet, vybudovaný človekom, na to poukazuje.

Ohromná energia, ktorá prúdi moderným svetom je smerovaná na človeka, ako jednotlivca – individuálnu bytosť so schopnosťou samostatne sa rozhodovať a konať. V skutočnosti je každá reklama, slogan či marketingová stratégia koncentrovaná na to, že práve pre toho konkrétneho jedinca je daný, konkrétny produkt tým najlepším výberom a riešením v jeho situácii. Dokonca aj politické kampane bojujú o reálne rozhodnutie každého jedného človeka a snažia sa práve jeho k tej činnosti v deň volieb (zakrúžkovať dané mená a volebným aktom podporiť danú stranu) dotlačiť. Bez dosiahnutia toho, aby sa jednotlivci v rozhodujúci deň namotivovali a dokopali k vykonaniu zmieneného aktu, sú všetky aspekty kampaní zbytočné – účasť más na predvolebných mítingoch, úspechy v debatách či interakcie na sociálnych sieťach – to všetko je zbytočné, pokiaľ X ľudí s volebným právom neodvolí (praktické vykonanie individuálneho rozhodnutia) v prospech daného subjektu. Rovnaké je to pri predaji produktov, rozhoduje výsledok – počet predaných kusov jednotlivým zákazníkom.

Podstatné sú vždy individuálne rozhodnutia, čo znamená, že okolo človeka ako samostatne zmýšľajúcej a konajúcej bytosti (ktorého činnosť a správanie sú determinované rôznymi okolnosťami a skúsenosťami..) sa toho točí strašne veľa. Rozhodnutie každého z nás je práve to, na čom záleží. Aj preto sa nemožno čudovať tým, ktorí si takpovediac myslia, že “sa svet točí okolo nich” a že “sú stredobodom vesmíru”. Je to v istej rovine pravda. Je totiž veľmi ťažké myslieť si niekedy opak, keď zoberieme v úvahu ten všetok marketingový tlak, ktorý na nás pôsobí na každom kroku…

Ilustrácia: Brecht Vandenbroucke

Text bol pôvodne publikovaný ako status na mojej stránke na Facebooku.

 

Poukázaním ľubovoľnej sumy na náš účet pomôžete zlepšovať našu prácu a zvyšovať náš dosah.
Ďakujeme.

IBAN: SK62 0200 0000 0041 9025 5853

About Author

0 Comment

Leave a comment

Prevádzkovateľ OZ Kulturblog, Starý trh 51, Kežmarok, kontakt redakcia@kulturblog.sk, telefón: 0951377803. Používa súbory cookies na prispôsobenie obsahu reklám a funkcie sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy.

Súhlasím