Romantizácia sériových vrahov

„Nie každý sériový vrah je nevyhnutne psychopat. No z každého psychopata sa môže stať vrah“ – autor neznámy, ale niekde som to už počul –

  Na úvod si treba veľmi dôkladne vysvetliť pojem „psychopat“. Tu odporúčam knihu od Roberta Harea a Paula Babiaka – Snakes in suits. Alebo tento dokument:

  V prvom rade si treba uvedomiť, že psychopati nie sú blázni. V skutočnosti to sú alfa-samci, ktorým chýba určitá časť mozgu, ktorá je zodpovedná za vyvolávanie strachu. A to je prvé a najdôležitejšie kritérium na rozpoznanie psychopata. Psychopati nemajú strach. Nikdy a z ničoho. Strach, to je to chvenie v žalúdku, stiahnuté hrdlo, rozšírené zreničky… Psychopati to necítia. Jediný pocit, ktorý dokážu precítiť až do špiku kostí, tak to je pohŕdanie. Každý je menejcennejší než oni. Psychopati sú tí najväčší narcisi a egoisti. A v prírode právom alfa-samci, alebo predátori.

  Druhé kritérium je, že nemajú empatiu. Nedokážu sa vžiť do pocitov iných ľudí. Dokážu to možno pochopiť a tolerovať, ale nevedia to zdieľať. Dokážu sa však naučiť predstierať emócie, gestá, mimiku, aby zapadli do spoločnosti. Bolo by predsa nanajvýš divné (ak nie neslušné) počúvať smutné správy o tragickej nehode v rodine najlepšieho priateľa a mať pritom poker-face.

  Ponúkam aj následné videá, aby ste si utvorili lepší prehľad o tom, kto sú to psychopati a ako vystupujú v spoločnosti:

Radkin Honzák – Psychopati mezi námi (ÚMKP 19.9.2018)

 

Prof. Koukolík – Psychopati mezi námi

 

Jak poznat psychopata

 

 

 

  Tento blog bude zameraný hlavne na ich romantizáciu a idealizáciu v pop-kultúre. V posledných rokoch sa stalo veľmi módne, ak v príbehoch ako hlavní protagonisti vystupujú anti-hrdinovia. Úplne najlepšie je, ak sa na konci zmenia, ak prejdú akousi katarziou alebo očistou. A to som zažil zatiaľ len pri jednom seriáli, a tým je Dexter z dielne americkej produkčnej spoločnosti Showtime networks.

  Predstavme si teda Dextera.

DEXTER MORGAN

  Dexter je tridsiatnik, americký beloch, pracujúci ako špecialista na krvné stopy v oddelení Miamskej polície (Miami Metro PD). V seriáli stvárňuje Dextera americký herec Michael C. Hall. Seriál bol založený na novele Darkly Dreaming Dexter od Jeffa Lindseyho. V priebehu siedmych rokov (od 2006 do 2013) spravili celkovo 8 sérií s počtom 96 dielov.

  Ale o čo ide?

  Aby ste mali krátku predstavu, ak tento super seriál nepoznáte:

  Dexter je naozaj krásne zromantizovaný, dokonalý anti-hrdina, ktorého si obľúbi každý divák a každý mu fandí, aby mu to jeho zabíjanie prešlo. Dexter je zvláštny druh sériového vraha, veľmi zvláštny. Zabíja totiž len iných sériových vrahov, tých zlých a sám seba považuje za dobrého, lebo “čistí” prostredie od tých, čo zabíjajú nevinných a pre zábavu. On zabíja preto, lebo musí. Lebo ma takú potrebu. Potrebu, ktorú nemôže skrotiť a len s ťažkosťami ovládať. A keď už teda musí, prečo nespojiť príjemné s užitočným?

  Jeho otec, policajt Harry, ho našiel v cargo kontajneri, keď mal asi 2-3 roky. Bol celý zakrvavený. A bol tam ešte niekto. Jeho o rok starší brat a zavraždená matka, ktorá bola feťáčka a dílerka. Harry si zoberie Dextera do opatery, a druhý chlapec skončí v decáku. Tiež sa z neho nakoniec stane psychopat. Harry si všimne, že Dexter je iný. Ako malý tínedžer začne zabíjať zvieratá, hlavne psy (to je takisto jeden zo znakov psychopacie, čo sa týka jej detekovania u detí). Harry naučí Dextera, ako svoje emócie ovládať a presmerovať ich najprv na učenie (ako korisť zamerať a vyhľadať), a neskôr ako zabíjať len tých, ktorí si to naozaj zaslúžia. Harry mu vytvorí akýsi kódex a snaží sa ho držať na uzde.

  Dextera fascinuje krv, a preto niet divu, že skončí ako špecialista na krvné stopy u Miamskej polície, kde pracuje aj jeho nevlastná sestra Debra, ktorá ide hrdo v otcových stopách príkladného policajta. To, že Dexter zabíja, sa dozvie až v siedmej sérii. A bude uvažovať, či ho vydať spravodlivosti, zabiť, alebo mu odpustiť…?

  Problém psychopatov je aj to, že nevedia nadviazať reálne citové puto so žiadnou osobou. Musia preto viesť dvojitý život, ak nechcú čeliť odhaleniu. Taký život vedie aj Dexter. Navonok slušný, priemerný týpek z laborky, ktorý každé ráno nosí kolegom donuty a má vzťah s Ritou, ex-manželkou bývalého narkomana, ktorú mu dohodila Debra, a hrá sa na rodinku, a v súkromí predátor, zabijak, ktorý nezbiera známky, ale sklíčka s krvou svojich obetí, ktoré si ukladá do drevenej krabičky, nie síce do trezoru, ale do dutého miesta v stene v byte, kde má ventiláciu.

  Ako Dexter vraždí alias Modus operandi:

(krátka ukážka):

  Základom všetkého je príprava, plán. Potom sledovanie a nakoniec samotná akcia. Väčšinou v noci. Svojim obetiam vpichuje do krku dávku Ethorfínu, ktorý obeť okamžite uspí a nenecháva stopy. Účinkuje niekoľko hodín. Za ten čas zoberie Dexter svoju obeť do svojej „vraždírny”, ktorá je už predom vybavená. Väčšina je to nejaká stará opustená hala alebo apartmánový byt. Celá miestnosť je pokrytá fóliou, na ktorej sú rozvešané fotografie obetí Dexterovej obete, nech vidí, čo spôsobila. Nech je to to posledné, čo vidí pred smrťou. Dexter svoju obeť vyzležie donaha a priviaže na stôl. Aj on má na sebe ochranný odev a gumáky, aby sa “nezakrvil”. Keď sa obeť preberie, Dexter zoberie skalpel a laboratórne sklíčko, spraví zárez obeti na líci a odloží si suvenír. Potom obeť zabije nožom. To je jeho zbraň. Krásne nabrúsený nôž. Aj keď pár krát použil aj vŕtačku. Keď je hotový s vraždou, obeť poseká na kusy, zabalí do čiernych vriec, naloží na svoju malú plachetničku s názvom “Kúsok života”, vypláva na more, a hodí “to” do vody. Víťazoslávne si otvorí pivo a vráti sa domov, často ešte pred polnocou. Rituál dokonaný. Tak na mesiac. Potom sa to v ňom začne ozívať znova… a znova. Tá potreba zabíjať…

  V druhej sérii ho jeho nevraživý a svalnatý kolega černoch Dokes odhalí a pôjde mu po krku, ale Dexter si s ním poradí. Nechcem príliš spoilerovať, ako ich spor nakoniec dopadne. Ale ešte k tomu citovému putu k inej osobe, resp. zaľúbenie sa. Toto psychopati naozaj nedokážu a ak áno tak len vo filme, ako je tomu aj tu. Povedzme, že mal Ritu rád aj jej deti (hovorím v minulom čísle, lebo Ritu v 4. sérii zabije iný sériový vrah), ale asi ju nemiloval. Dokonca ani necítil potrebu mať sex. Nebol vyslovene asexuál, ale sex ho proste nezaujímal.

  Keď našiel Ritu mŕtvu vo vani plnej krvi, s chladnou hlavou dokázal zavolať svojich kolegov a nahlásiť vraždu, akoby si objednával jedlo. Aj kolegov to prekvapilo, ale pripisovali to rozrušenosti. Následne ďalšie série žil sám aj so svojím malým synom Harrisonom, ktorého mal s Ritou.

  V úplne prvej časti seriálu sa vyjadril, že nedokáže nič cítiť, ale ak by mal k niekomu niečo cítiť, tak k svojej sestre Deb. Ale vtedy ešte nemal vlastné decko. Takže určite mal rád aj Harrisona a spravil by pre neho všetko. Ďalšie série nemal žiadny vzťah, ak nerátame zopár príležitostných ONS (ale aj to viac-menej kvôli práci, nie pre potešenie), až v siedmej sérii sa postupne dokázal zamilovať do sociopatky, krásnej blondíny Hannah, ktorú stvárňuje Austrálska herečka poľského pôvodu, Yvonne Strahovski. Najprv ju bude chcieť zabiť, ale nedokáže to a zistí, že aj ona zabíjala preto, lebo musela a nie z rozmaru.

  Dextera som začal sledovať ešte na strednej a je to podľa mňa jeden z najlepších, ak nie najlepší seriál, čo sa týka tematiky psychopatov a sériových vrahov. V istých momentoch je to aj úderne vtipné a náučné, v iných momentoch príliš krvavé, ale určite je to “sexi”.

   V ôsmej, poslednej sérii bude Dexter prechádzať katarziou, a začne sa postupne meniť a cítiť pocity k svojim najbližším.

   Dexter okrem iného ovláda Jiu-jitsu, dokáže geniálne maskovať svoje stopy, jazdí na Forde Escape, miluje kubánske jedlo, nefajčí ani nepije (predátor sa musí udržovať vo forme), a s vojenskou presnosťou dodržiava svoje rituály.

  Okrem Dextera ešte nedám dopustiť ani na Hannibala Lectera.

Anthony Hopkins ako Hannibal Lecter

  Hannibal – Kanibal. Legendárny, inteligentný oscarový herec waleského pôvodu, Anthony Hopkins. Určite všetci poznáte Mlčanie jahniat, alebo nového Hanibala – Počiatok, alebo Červený drak, kde si zahral aj Edward Norton a Ralph Fiennes. Všetci experti sa zhodli, že Hannibal v skutočnosti nie je psychopat, aj keď ja nesúhlasím. Lebo si vytvoril istý nostalgický vzťah k svojej úhlavnej nepriateľke, Clarice Starlingovej? Lebo by jej neublížil? To je príliš málo na to, aby sme ho “odnálepkovali” od psychopacie.

  Ak viete po anglicky, môžete si to prečítať tu a rozhodnúť sa, čo si budete nakoniec myslieť. Ja mám za to, že psychopati dokážu prežívať istú mieru, aj keď veľmi plytkú, empatie a ľútosti. Ale ono to je niekde na pozadí ich mozgu. Ako premietaný nudný film, ktorý nikoho nebaví…

  Myšlienka, že si sériový vrah nezbiera od svojich obetí trofeje, ale pojedá kúsky ich mäsa, navyše geniálne kulinársky spracované (ako napr. v novom seriáli o Hannibalovi s Madsom Mikkelsenom; miestami mi to pripadalo ako pokračovanie Masteršéfa a nie seriál o vraždách), je jednoducho geniálna. Po Hannibalovi (keď si ho pozriem) vždy dostanem chuť na telací brzlík 😊 aj keď som ho ešte nejedol… alebo na iný zvláštny, druh mäsa.

  U Hannibala potreba zabíjať a pojedať svoje obete má pôvod v jeho detstve. Žili v Litve vo veľkom dome, z ktorého sa počas druhej svetovej museli vysťahovať a schovať sa v lese na chate, kde sa počas druhej svetovej uchýlila partička fašistických Litovčanov, ktorí nemali čo jesť a tak zjedli jeho sestru, Mischu. Nakoniec, keď vyrástol, ich všetkých našiel a zabil. Ale veď to viete, Hannibala a jeho príbeh pozná snáď každý.

  Ale možno nie každý pozná Joea Carrolla,

James Purefoy ako sériový vrah Joe Carroll

ktorý mi je tiež veľmi blízky, zo seriálu The Following, kde si jeho úhlavného nepriateľa, detektíva Ryana Hardyho zahral Kevin Bacon. Joea Carrolla, sériového vraha, si zahral anglický herec James Purefoy.

  Dokladám trailer:

  Seriál sa začína tým, ako Joe utečie z väzenia za vraždu 14 mladých dievčat. Pôvodne pracoval ako učiteľ literatúry a snažil sa presadiť ako spisovateľ. Jeho najväčšou inšipiráciou je americký spisovateľ, majster hororu a gotického románu, Edgar Allan Poe.

  Do basy ho dostal práve Ryan a teraz ho znova povolajú, aby ho znova chytil. Okolo Joea sa zhromaždí skupina, ktora si bude hovoriť “Stúpenci”, a ktorá mu bude pomáhať ho ukrývať a takisto mu pomôžu aj s únosom jeho syna od jeho ex-manželky, ktorá je v súčasnosti zaľúbená do Ryana. Joea a jeho stúpenci budú Ryana a jeho vyšetrovací tím neustále provokovať novými a novými vraždami, väčšinou na motívny kníh E. A. Poea, a Joe bude o tom všetkom písať svoje veľdielo, novú knihu. Lebo tá prvá, ktorá napísal ešte pred svojím zadržaním, Gotické more, bol prepadák. Láka Ryana do nových a nových pascí, až nakoniec unesie aj svoju ex- Claire. Vie, že Ryan ju miluje a spravil by pre ňu všetko.

  Seriál má len tri série, ktoré na seba nadväzujú a v tej poslednej sa viac do popredia dostávajú charaktery postáv Joeových stúpencov, ich životy a osudy.

  Neviem, či je Joe psychopat alebo sociopat, určite má poruchu osobnosti, ale nepovedal by som, že je psychopat. O tom nech si diváci rozhodnú sami, každopádne je to zaujímavý a príťažlivý charakter.

  No psychopatom ako vyšitým je určite Patrick Bateman

Christian Bale ako Patrick Bateman

alias Christian Bale z American Psycho. Príkladne sa stará o svoje telo, city a potreby iných má na háku, užíva si neviazaný sex, zabíja motorovou pílou a sekerou pri pohári whiskey a kvalitnej disco – hudbe, a je to geniálny klamár a manipulátor. Povýšenecký, egocentrický, ale predsa pre svoje okolie príťažlivý, okúzľujúci, šarmantný, elegantný týpek.

  A takto sa rozchádza psychopat:

„Evelyn, promiň, nejsi pro mne dúležitá…“ 😀 

Legendárna je aj scéna s vizitkami:

  “Ježišmaria, on má i vodoznak…” 😀

  Neuveriteľné, ako dokáže psychopat závidieť tak banálnu vec, ako je štýl vizitky. Iste, v jeho hierarchii to je vysoko, lebo vizitika vice-prezidenta firmy je niečo, čo dokonale reprezentuje jeho osobnosť. Psychopat dokáže naozaj najviac precítiť pohŕdanie a odpor. Odpor k tým, ktorých považuje za podradnejších, ako je on sám, a takisto aj odpor a pohŕdanie k tým, ktorí mu stoja v ceste, čiže jeho nadriadení. Patrick Bateman je dokonalým stelesnením podnikového psychopata.

  A na záver ešte spomeniem Teda Bundyho, ktorého si nedávno zahral geniálny mladý herec Zac Efron vo filme Zlo s ľudskou tvárou. Je to viac-menej životopisný film o najznámejšom americkom sériovom vrahovi súčasnoti, Tedovi Bundym.

Zac Efron ako Ted Bundy

  Táto scéna je aj vo filme (môžete porovnať hodnovernosť Zacovho herectva):

versus:

  Pozoruhodné je, akým štýlom je film spravený. Zachytáva dobu, kedy spoznal svoju ženu Carole, ktorú si zahrala Lilly Collins, až do jeho odsúdenia na smrť. Pozoruhodné je to, že ten divák, ktorý o Tedovi Bundym nevie nič, nebude až do úplného konca filmu vedieť, či tie vraždy mladých dievčať naozaj aj spáchal, alebo či je skutočne nevinný, a polícia to naňho celé narafičila. Pravdu sa teda dozvieme až v samotnom závere filmu. Určite odporúčam. Rolu sudcu, ktorý mu udelil doživotie na základe rozhodnutia poroty, si zahral John Malkovich.

  Ak náhodou neviete, Ted Bundy bol mladý študent práva, ktorého koníčkom bolo aj zabíjanie mladých dievčat a ich znásilňovanie. Používal nože a pílky na drevo. Na súde sa obhajoval sám.

  Takže to by bola romantizácia sériových vrahov, resp. antihrdinov. A nemá to na svedomí súčasná liberálna doba, ale pop-kultúra a avantgarda.

   A na záver malý testík:

Zdroje obrázkov:

https://www.slashfilm.com/dexter-the-complete-series-will-be-released-in-blood-slide-collectors-set/

https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/books/features/the-creator-of-hannibal-lecter-soon-to-be-out-with-new-book/articleshow/67521474.cms

https://www.hollywood.com/tv/why-bringing-joe-carroll-back-to-the-following-is-monumentally-dumb-57262460/

https://www.insider.com/ted-bundy-tapes-netflix-2019-1

https://popcrush.com/extremely-wicked-shockingly-evil-and-vile-zac-efron-ted-bundy-reactions/

https://www.pinterest.pt/pin/450922981440069627/

Zdroj titulného obrázku:

https://qz.com/167267/hannibal-lecter-isnt-a-psychopath-but-you-might-be/

 

About Author

1 Comment

  • Ander Kixa
    Posted 16. augusta 2020 20:56 0Likes

    Kokos, toto ťa muselo stať dosť času a energie.
    Najbližšie rozober reálnych psychopatov medzi nami, ktorí ovplyvňujú každodenný život psychicky zdravých ľudí.
    A pokus sa dopátrať k tomu, kto zaviedol systém, v ktorom sa najlepšie pláva psychopatom a ten systém pracuje v jeho prospech. Konkrétne v prospech majiteľov tlačiarne USD a EUR.

Leave a comment