Príliš Veľa Rušivých Vplyvov

  Keď som začal písať tento blog (predvčerom), sedel som si na terase v istom malom talianskom prímorskom mestečku, pofajčoval a popíjal vínko. La dolce vittà. Žiadny stres, pohoda, nikto nerieši blbosti. Je krásne počasie, more je pokojné, teplé a čisté, pláž takisto (milujem raňajší beh na nej až k majáku). Čiže mal som dovolenku a trochu viac voľného času, preto som sa rozhodol napísať takýto blog na odľahčenie, nič vážne, len úvaha nad uponáhľaným životom.

  Na úvod chcem povedať to, že okrem Ruska milujem aj tento taliansky spôsob života a vedel by som si predstaviť tu žiť. Minimálne v lete. Prenajímať nejakú malú vilku alebo mať nejaký podobný biznis. Niekedy naozaj nechápem, prečo sa toľko Slovákov trepe do Chorvátska, alebo Grécka alebo najlepšie do Turecka či Tuniska. Taliansko je na nezaplatenie. Táto benátska oblasť je môj druhý domov. Mám to tu naozaj rád a snívam o tom, že raz tu budem aj so svojou ženou a deťmi a budeme si užívať more, nočné prechádzky, bicyklovanie po okolí a mnoho iných aktivít. Samozrejme nemôže chýbať kávičkovanie, popíjanie kvalitného vínka, sem-tam pizza či zmrzlina.

  A tým už chcem naznačiť, že toto sú veci, nad ktorými by sa mali všetci normálni ľudia zamyslieť a viesť svoj život k tomu, aby bol pokojný, precítený, sladký, naplnený radosťou z maličkostí (ako je aj dobrá, kvalitná káva; ja som si momentálne obľúbil typické talianske espresso, čo sa rovná našemu piccolu, a úplne mi to stačí – káva na dva-tri dúšky – tak sa pije káva!) a nie aby sme sa v kuse stresovali nad nezmyslami a riešili polititku, ktorú aj tak nevyriešime a nenávideli sa pre odlišné politické názory. Nechajme politiku na politikov – veď koniec koncov na to si ich volíme.

  Čiže dostávam sa k podstate – Príliš veľa rušivých vplyvov. Všetko to, čo nám len zbytočne kradne čas, energiu, možno peniaze a nervy. Nijako nás to neobohatí, len ochudobní. Aby som bol transparentný, uvediem niekoľko príkladov na sebe, niekoľko zlozvykov, na ktorých odstraňovaní už pracujem. Sú to len zbytočne rušivé vplyvy, ktoré ma odrádzajú a odďaľujú od mojich skutočných, reálnych životných cieľov, na ktorých najviac záleží.

  Prvý a asi najväčší rušívý vplyv, ktorý mi berie veľa energie a času, je práve to sledovanie a komentovanie politiky. Už som z toho doslova vyhoretý, mám toho plné zuby. Aj tak nič nezmôžem ani nevyrieším, len čo sa budem zbytočne rozčuľovať. Iste, mám svoje politické názory, za ktorými si stojím  a ktoré nezmením, ani keby ma rezali, lebo mám istú vnútornú integritu, ale nemám už viac nervy to sledovať a komentovať a s niekým sa hádať cez komentáre na facebooku. Nemám už na to silu ani nechápem, prečo som to v minulosti robil. Asi som sa príliš nudil. Keď si predstavím, čo som za ten istý čas mohol robiť iné, až ma zabolí pri srdci, že koľko času som zbytočne premárnil takými hlúposťami. Áno, hanbím sa za to, a poviem otvorene, že najradšej by som bol, keby som nikoho z politikov nepoznal. Keby som nevedel kto je premiér, prezident, z akej sú strany, aké sú mená ministrov a pod. No a o ich tlačovkách ani nehovorím! To je (dúfam, že bola) moja druhá slabosť alebo rušivý vplyv. Sledovanie tlačoviek politikov na youtube. Veru, sledoval som ich ako nejakú reality show. Hlavne tých opozičných, Smer atď. Čím dlhšia, tým lepšie. Naozaj sa hanbím za to, že ma to bavilo. Taký zlodej času!

  Potom tu sú typické veci, ako sociálne siete, hry na mobile, netflix (ktorý je sčasti dobrý – na učenie sa jazykov, a sčasti zlý – je príliš drahý; to tzv. pretláčanie liberálnej propagandy mi nevadí, lebo také veci ja tak či tak nesledujem), televízor (správy a bezduché prepínanie programov; naproti tomu pozrieť si dobrý, hodnotý film nikdy nezaškodí) a zbytočná pijatika, z ktorej ráno bolí hlava a treba ju vyležať. Aj za to sa hanbím, a myslím, že mi už na celý život stačilo…

  Iste, veľakrát som si už chcel zrušiť facebook, aj som to v minulosti spravil, ale potom som si uvedomil, že mám tam zopár dôležitých kontaktov, ktoré by mi potom chýbali. Niekedy nezaškodí len tak si nezáväzne pokecať s kamošmi, vymeniť si nejaké memečka a srandy a tak, aj keď samozrejme, fyzický kontakt je najlepší. Základ je jednoducho to obmedziť. Nechodiť tam, keď to nepotrebujem. Väčšinu lajknutých stránok som si vymazal a zobrazuje sa mi tam len to, čo ma naozaj zaujíma. Napríklad ruská KHL a môj obľúbený tím SKA Petrohrad, ktoré som zanedbával na úkor iných vecí (napr. politiky), alebo moja obľúbená ukrajinská speváčka, Ani Lorak.

  Momentálne ju však trochu zatienila naša Sima Martausová a hneď, ako budem môcť, kúpim si jej najnovší album. Proste, to, čo spravila na OTOvi, to mi tak zaimponovalo, že okamžite som sa o ňu začal zaujímať a zisťovať si, kto to je a aké má pesničky. Dovtedy som ju totiž nepoznal. A bohužiaľ, o veľa som prišiel, lebo jej tvorba je naozaj fantastická. Ľudia, ako sú ona, majú skutočný prínos pre umelecký svet. Nielen preto, že je veriaca a sympatická baba, ale hlavne preto, že jej skladby sa dajú počúvať a majú zmysel.

  A druhá najväčšia vec, hneď po politike, ktorá mi zbytočne kradne veľa času, je YouTube. Respektíve sledovanie hlúpych, náhodných videí alebo aj videí od kvalitných youtuberov, ktorých je málo. Takým je napríklad Michal Šopor, 28 ročný Čech žijúci v L. A., ktorý robí fitness trénera, pomedzi to trénuje jiu-jitsu (s tými najlepšími, ako je napr.: Krone Gracie) a medzi tým točí kvalitné videá na youtube. Kvalitné myslím čo sa týka kontentu aj formy. Myslím, že už má na youtube okolo 500 videí a samozrejme som nevidel všetky a ani na to nemám čas. Jeho kanál môžem len odporučiť, ale ja si myslím, že čo sa mňa týka, tak mne už nemôže priniesť nič nové, čo by ma ohúrilo. Z jeho videí som si zobral len to najlepšie (niečo o cvičení, informácie o Amerike, o cestovaní, interview so zaujímavými ľuďmi žijúci v L. A. atď.) a myslím, že som ho už vyčerpal. Už mi naozaj nemá ponúknuť čo nové, ale za to, čo mi dal doteraz, som samozrejme vďačný a je to super, že na youtube sú aj takíto normálni ľudia. Takže bohužiaľ som mu zrušil odber, ale myslím, že jeho 250 000 základni odberateľov to nijako neuškodí.

  Potom je tu slovenský kanál Dejepis Inak, na ktorý má mnoho ľudí rôzne názory, ale myslím, že ak sú ľudia, ktorý s ním majú problém, tak nemajú problém so samotným kanálom, ale asi najskôr s jeho tvorcom, Sandrou Svitekovou; ktorá, iste, ako my všetci má svoje politické názory, ale ak to má byť jediná vec, na základe ktorej by som odsúdil celý kanál s naozaj kvalitným obsahom, tak to teda nie. Treba sa na veci dívať s nadhľadom. Z jej videí som videl min. 70% a musím povedať, že sú to naozaj kvalitne spracované videá, za ktoré som tiež vďačný, lebo som sa niečo nové dozvedel, čo ma obohatilo, keďže tiež milujem históriu, a najmä rôzne zaujímavosti z histórie, ktoré Sandra tak s obľubou rozoberá. Začal som ju sledovať asi pred necelým rokom, kedy mala cca 40 000 odberateľov, a dnes ich má 120 000. Neskutočný nárast na slovenské pomery. Krásne sa presadila, a ja jej prajem len všetko to najlepšie. Avšak, bohužiaľ, tiež som zrušil odber, lebo tiež si myslím, že už mi nemá čo nové ponúknuť.

  A posledný známy youtuber, ktorému som zrušil odber, je PPPeter, alias Paťo Popluhár, legendárny Dano Drevo. Toho hádam ani netreba predstavovať, Paťo je proste kráľ a jeho videá z Afriky vo mne zanechali hlboký dojem. Samozrejme, robí aj vtipné paródie, na ktorých sa dá zasmiať. Dana Dreva som začal sledovať ešte na strednej a dnes už mám 26 rokov. Paťo tak dlho robil ten youtube a nakoniec sa presadil. Vyše pol miliónové publikum hovorí samo za seba.

  Takže, odteraz pozerám už len ruské správy a KHL, prípadne niečo fakt zaujímavé alebo dobrý film, či kvalitnú hudbu.

  Vďaka týmto veciam, tým zlodejom času, a rušivým vplyvom, som nemal čas na fakt dôležité veci (dôležité pre mňa, pri ktorých cítim, že sa im musím prioritne venovať), ako je napr.: šport (musím hlavne trochu schudnúť), čítanie, zdokonaľovanie nemčiny a učenie sa ďalších jazykov, hľadanie si lepšej roboty, viac cestovania, sťahovanie do väčšieho mesta, upratovanie, počúvanie kvalitnej hudby, učenie sa na piáne, a v neposlednom rade som zanedbal Pána Boha, čo ma asi mrzí najviac…

  Zamyslite sa aj vy, že čo vám najviac kradne čas, alebo vás to vyrušuje od dosahovania vašich životných cieľov. Myslím, že je dôležité sa nad tým zamyslieť a trošku presmerovať svoj život. Teda, ak nechceme skončiť ako národ montážnych hál, ako národ gastarbeiterov, alebo plagiátorov, alebo mafiánov, alebo pracovníkov vo fabrikách, čo potom len pri pive (alebo pri facebooku) vyplakávajú nad politikou. Už koncom 19. storočia (1897) o nás písal slávny Bram Stoker vo svojom románe Dracula, kde spomína, ako istý Jonathan Harker cestoval z Anglicka až do Transylvánie cez celú Európu, a zapisoval si všetko do denníka. A keď prechádzal cez Slovensko, poznamenal si (už koncom 19. stor. to bolo o nás v Európe známe -> ), že sme vraj docela neškodní a absolútne nepriebojní, ako mu bolo povedané. A zostalo nám to dodnes…

  A číslo tri v súčasnej situácii a v súčasnom roku 2020 to uzatvára: komentovanie, šírenie a zdieľanie informácií, či už pravdivých alebo hoaxov, ohľadne istej respiračnej choroby s príznačným názvom COVID-19.

 

  Prisahám Bohu, že najlepšie to spravil Turkmenistan – 0 mŕtvych, 0 nakazených, zákaz vyslovovať slovo korona a zákaz nosiť rúška. Geniálne. Poviem vám, ako by som ja ako zvrchovaný predstaviteľ krajiny riešiel túto situáciu s tzv. pandémiou.

  V prvom rade by neboli žiadne obmedzenia. Žiadne. Všetko by fungovalo tak, ako pred koronou. S jediným rozdielom – do všetkých verejných budov (školy, knižnice, úrady, nemocnice, banky atď.) by som dal povinne nainštalovať dezinfekcie a ľudia by mali povinnosť si dezinfikovať ruky (bez dezinfekcie by nemohli vstúpiť do budovy – myslím si, že normálny človek by s týmto nemal problém, narozdiel od rúšok). A rúška by povinne museli nosiť len zdravotníci a doktori (ktorí ich nosia viac-menej tak či tak) a chorí pacienti, ktorí prijímajú návštevy. Inak by bolo nosenie absolútne dobrovoľné. Na druhej strane by som to určite nezakazoval ako v Turkmenistane. A to je všetko. Žiadne obmedzenia na rozostupy, na počty divákov v hľadisku a podobné sprostosti. Keby bolo treba, tak by som zabezpečil toľko dezinfekcie, aby sa ňou vystriekali min. všetky krajské mestá, každý jeden kút, každý jeden stĺp, každá jedna lavička. A to je všetko. Nič viac. Žiadne uzatváranie hraníc ani letísk. A keby niekto uzatvoril s nami, spravil by som z toho diplomatický škandál. Hotovo. Múdrosráči by sa mohli aj na hlavu postaviť.

   Z každej krízy (či ekonomického alebo zdravotného charakteru), z každej vojny, z každého nešťaštia sa nájde niekto, kto má z toho čistý profit. Pri covide to sú farmaceutické spoločnosti, výrobcovia rúšok atď. Preto nechcú, aby sa to skončilo. Budú to naťahovať dovtedy, kým z toho nešťastia nevyžmýkajú čo najviac. Lebo áno, do istej miery je to nešťastie, lebo boli ľudia, ktorí na ten covid reálne zomreli. Samozrejme tí ľudia mali aj kopu rôznych, iných pridružených chorôb, ale o tom sa už nehovorí.

  Takže na dnes toľko, dúfam, že som trochu odľahčil situáciu. Namiesto toho komentovania politiky a hádania sa, sledovania blbostí na youtube, hraní nezmyselných hier, a sledovaní noviniek ohľadne covidu alebo opatrení, ktoré si z prsta vycucala naša úžasná vláda, radšej si zašportujte, choďte do prírody, kávičkujte, buďte s priateľmi, choďte do mesta sa dobre najesť alebo na vínko, zrelaxujte sa a užívajte si život! (a z času na čas sledujte relácie Kulturblogu).

  Pekný deň prajem na záver…

  La dolce vittà e carpe diem…

P.S.: Dnes (14.09) sa deťom v Taliansku začala v škola, a všetci boli v rúškach. Dokonca som v správach videl, ako jedna pani (asi z ministerstva) normálne metrom merala rozostupy medzi lavicami. Takže neverte hoaxom a vždy si overujte informácie !!!

 P.S 2.: Samozrejme ani normálnym Talianom sa to nepáči a sú z toho nasratí a organizujú protesty a tak podobne ako koniec koncov v celej Európe…

P.S. 3.: S corona-aplikáciou majú problém aj v Nemecku, podobne ako u nás kvôli Apple (podľa denníka Bild). Takže nie je to len problém Slovenska a neschopnosti Matovičovho kabinetu.

 

Zdroj titulného obrázku: https://www.italycreative.it/leisure-travel/wine-and-food/catering-restaurant-selection/

About Author

3 Comments

 • Ander Kixa
  Posted 16. septembra 2020 21:08 0Likes

  Takže ťa posadím do reality:
  Nechať politiku na politikov = nechať to na slobodomurárov. Veď tí si už s nami nejako poradia, však? Len aby potom aj tvoje vysnené deti mali kde popíjať vínko a kávičku…
  „Užívať si život“ a kašľať na politiku je dobré?? Čo je výsledkom „užívania si“ okrem hovna, šťačky a semena na cudzom chrbte? To je ono?
  Tak nech sa páči, nech si so sebou spokojný.

 • Davidés
  Posted 17. septembra 2020 22:44 0Likes

  Ja už asi nenapíšem blog bez toho, aby si si do mňa trochu nekopol, všakže? Ale nevadí, beriem to športovo…

  Keď som bol mladý, tiež som chcel byť slobodomurár 🙂
  A áno, moje deti budú popíjať vínko a kávičku a hneď ti aj poviem presne kde 😉
  V nejakej krásnej vilke na brehu stredozemného mora… škoda, že sa toho asi nedožiješ… poslal by som ti pohľadnicu…

 • Ander Kixa
  Posted 17. septembra 2020 23:48 0Likes

  Ja nekopem, len vysvetľujem a ukazujem skutočnosť tak ako je. Ber to ako chceš. Či si z toho niečo zoberieš – to zrejme neovplyvním.

Leave a comment