Liberálna mládež

V dnešnej dobe môžeme často vidieť, že mnoho mladých ľudí je silno ovplyvňovaných myšlienkami liberalizmu a progresivizmu. Mnohí sa s týmito myšlienkami stotožňujú a sú ochotní ich za každú cenu až fanaticky obhajovať.

Otázkou však je, prečo sa toľko mladých ľudí hlási k týmto voľnomyšlienkárskym ideológiám?

Sú toto novodobé vzory?

 

 

Túžba po „slobode“

Pre mladých ľudí, a obzvlášť pre teenegerov, je charakteristická túžba rebelovať.  Či už proti rodičom alebo škole. Chcú si robiť čo sa im zachce. Túžia po slobode bez pravidiel.  A to je práve jeden z dôvodov, prečo je liberalizmus pre mladých taký lákavý. Presne tak sa totiž moderní liberáli prezentujú – legalizovanie drog, možnosť kedykoľvek si zmeniť pohlavie, podpora a propagácia sexuálnych deviácií – skrátka nech si každý robí čo chce. „Ži a nechaj žiť“, ako radi hovoria. Samozrejme to platí len pre tých, ktorí majú rovnaký svetonázor ako oni. Tam už akosi končí tá ich „sloboda“.

 

Youtuberi a známe osoby

Nie je žiadnym tajomstvom, že mnoho youtuberov a známych osôb (nie osobností) podporuje myšlienky liberalizmu alebo hnutia s ním spojené – LGBT či rasistické hnutie black lives matter. Myslím, že netreba vysvetľovať, že títo ľudia majú na mladých veľký vplyv, pretože mnohí ich vidia ako svoje idoly. Áno, existujú aj takí čo zase naopak, podporujú myšlienky konzervativizmu a zdravej národnej hrdosti, avšak tí sú často za svoje názory práve liberálmi označovaní za fašistov a cenzurovaní. Hovoriť tak o nejakej názorovej pluralite nie je možné.

 

Filmy, seriály a počítačové hry

Snímok z hry Battlefield V – Senegalskí strelci

 

Propagácia lgbt či pretláčanie multikultúry sa čoraz viac objavuje aj vo filmoch, seriáloch, počítačových hrách či dokonca knihách. Niekedy sa jedná len o nevinné zastúpenie istých menšín, problém však vidím v tom, keď sa pritom snažia poprieť či meniť historické udalosti.  Krásnym príkladom snahy o prepísanie histórie je aj známa počítačová hra Battlefield V. V hre sa nám snažili ukázať Francúzov, ktorí sa chovajú k svojim černošským spolubojovníkom ako k menejcenným, pričom z histórie vieme, že tomu tak nebolo. Francúzi si Senegalských strelcov veľmi vážili.

A o to tu celé ide. Snažia sa takýmto podprahovým spôsobom vnucovať svoje politické presvedčenie.

 

Leox Gyasi – Leox is gay, takto sa má volať (a aj vyzerať) jedna z postáv v novom star wars.

 

 

 Škola

Častokrát je to práve škola alebo aktivity s ňou spojené, ktoré z mladej generácie robia ľudí fanaticky verných systému. Veď to poznáme: mimovládky, ktoré si na školách robia besedy, kde učia mladých „kriticky myslieť.“ Na kritickom myslení ako takom nie je samozrejme nič zlé, ale v ich preklade to znamená len veriť médiám hlavného prúdu (denník N, SME, Aktuality.sk …) a všetky ostatné „alternatívne“, ako ich volajú, zásadne odmietať. Pritom kritické myslenie vychádza z overovania informácie z rôznych zdrojov a prúdov.

Liberálna propaganda sa dnes na nás valí v podstate zo všetkých strán, nedá sa jej vyhnúť. Preto sa tak veľa ľudí na ňu chytí, a pritom vlastne ani nevedia prečo.

 

 

Strach vyjadriť svoj názor

Mladí sa boja byť tým jediným v partii, kto má iný názor. Keďže akýkoľvek iný názor, ktorý je v rozpore s tým mainstreamovým je označovaný za spiatočnícky, fašistický, nie je vôbec divné, že mnoho mladých bude radšej mlčať alebo naskočí na už spomínanú mainstreamovú vlnu.

Myslím si, že dnešnej dobe chýba diskusia. Ak máš nejaký názor, musíš si ho vedieť obhájiť. Nemám problém s tým, ak je niekto skutočne presvedčený liberál, aj keď s ním nemusím vždy súhlasiť, problém je, že mnohí nevedia slušne argumentovať a obhájiť si svoje názory. Namiesto argumentovania len útočia, snažia sa znemožniť svojho oponenta  napríklad tak, že ho označia za fašistu. Je tomu tak preto, že vlastne nevedia, prečo si myslia to čo si myslia, tým pádom nemajú žiadne iné argumenty. Sú tak naučení.

S Európskou úniou na večné časy a nikdy inak!

Za socializmu keď deti učili, že všetko čo je socialistické je správne a pokrokové. Dnes je to podobné, ale slovo socialistické sa vymenilo za liberálne.

 

Na záver…

Na záver chcem všetkých ľudí, ktorí to dočítali až sem, vyzvať aby si overovali aj mainstream, aj alternatívu, porovnávali informácie, používali svoj vlastný rozum a skutočne kriticky mysleli. Nebojte sa byť tým, kto vystúpi z davu.

Pravda nemá nič spoločné s počtom ľudí, ktorí jej veria.

Poukázaním ľubovoľnej sumy na náš účet pomôžete zlepšovať našu prácu a zvyšovať náš dosah.
Ďakujeme.

IBAN: SK62 0200 0000 0041 9025 5853

About Author

4 Comments

 • Daniel
  Posted 17. februára 2021 10:59 0Likes

  Zaujímavý príspevok. Keďže žijeme v demokratickej spoločnosti, všetko by malo byť založené na diskusii. Práve táto diskusia veľmi často chýba. Ak už je reč o túžbe po slobode a voľnosti, netreba zabúdať na elementárne príncipy morálky a slušnosti.

 • Katarína
  Posted 10. júla 2021 13:35 0Likes

  Rada by som sa vyjadrila k tomuto blogu a prispela do diskusie, keďže – ako tu bolo správne poznamenané – je to základ demokracie. (A áno viem že som trochu oneskorená vzhľadom na čas uverejnenia príspevku, ale až teraz som si našla čas sa tomuto povenovať).
  Nepáči sa mi, že liberalizmus a progresivizmus je tu spájaný len s extrémami ako Slaytina, legalizácia marihuany či zmena pohlavia. Áno, títo ľudia a tieto javy sa spájajú so spomínanými ideológiami, ale to nevyhnutne neznamená, že je to fanatizmus, propaganda alebo jednoducho niečo nechutné a zvrátené. Presne v tomto je ten hlavný problém. Môžem ako príklad uviesť seba. Ja sama sa – v politickom vnímaní – považujem za liberála. Podporujem slobodu jednotlivca, slobodu menšín a ľudí, ktorým je páchaná akákoľvek krivda za veci a skutočnosti, za ktoré nemôžu a ktoré nevedia ovplyvniť. Možno vieš, možno nie, som lesba. Hlásim sa ku komunite LGBT. Žijem s priateľkou, sme šťastné, našli sme sa, máme vzťah, ktorý dovolím si tvrdiť nemajú ani mnohé heterosexuálne páry. Ľudia v našom okolí to vidia, vidia že žijeme spolu a že sme šťastné. My zase nikomu náš spôsob života nevnucujeme, nevykrikujeme to každému na ulici do tváre. Žiadna “propaganda”. Síce mám dúhovú šiltovku a nálepky. To je propaganda? Nikomu tým predsa neubližujem. To je rovnaké, ako keď má napríklad niekto oblečené tričko svojej obľúbenej hudobnej kapely. A ešte k tomu úvodu – áno, použila som slovo extrém, pretože síce títo ľudia a “vzory” patria medzi nás, ale nereprezentujú nevyhnutne všetkch. Ja a aj väčšina ľudí ich bezvýhradne prijímame a nemáme voči nim nič zlé. Lebo to zastávame. Sme liberáli.

  Ale teda dobre, na druhej strane môžeme povedať, že tento zvrátený a nezriadený spôsob života vzišiel z tej slávnej “propagandy” a že takýto osud vlastne čaká každého, kto jej podľahne. Ale ja som bola vychovaná v kresťanskej rodine. Nikdy v živote som predtým o nejakom niečom takom nevedela. Žiadnu propagandu som nevidela (tú, pravdupovediac nevidím a nijak rozsiahle nevnímam ani v súčasnosti). A aj tak som skončila takto. Nebudem sa tu teraz rozpisovať, čím všetkým som si prešla, aby som sa dostala tam, kde práve som…
  Presne ako hovoríš, v dnešnej dobe chýba diskusia. Či už zo strany môjho “tábora” alebo zo strany opačnej. Ale treba si uvedomiť, že my – ľudia o ktorých sa tu vyjadrujete ako o liberálnej mládeži, voľnomyšlienkároch či dokonca sexuálnych deviantoch – my sme menšina. A vy očakávate od nás, že vás máme presvedčiť o tom, že si naozaj zaslúžime rovnoprávnosť a že naše požiadavky na ani nie tak prijatie spoločnosťou ako obyčajný normálny život sú oprávnené, keď vy nás už v prvom rade takto nálepkujete? Jednoducho si vyberiete najväčšie extrémy, aké existujú a bez hanby to prezentujete ako základ liberalizmu, pričom dobre viete, že to tak nie je. Veď predsa aj vy sami proti tomu bojujete, nie? Tiež sa vám nepáči, keď vás niekto len pre vaše názory škatuľkuje s Kotlebovcami a nazýva fašistami?
Aby som to zhrnula, v blogu máš vetu “Ži a nechaj žiť, ale len pre tých, ktori majú rovnaký názor ako oni, tam už končí tá ich sloboda.” Tak mi len úprimne povedz, či sa s tým naozaj stotožňuješ. Naozaj máš pocit, že Ty nemáš slobodu v tom, čo chceš robiť? Prezentuješ to tak, akoby si bol práve ty ten, komu je ukrivdené, komu je tá sloboda upretá. Keď ideš s frajerkou po ulici a držíte sa za ruky a vidia vás ľudia, odpľujú si? Majú nenávistné pohľady? Alebo dokonca slovné či fyzické útoky? Toto je tá túžba po slobode v mojom poňatí a toto je len časť tých skutočných problémov, s ktorými sa musíme my vysporiadať. Vôbec to nie je o zmene pohlavia, legalizácii drog či šialených učesoch a akejsi propagande. A problém je v tom, že ľudia ako Ty to takto jednostranne a účelovo prezentujú. Prove me wrong.

 • Princ Eugen
  Posted 14. júla 2021 21:33 0Likes

  Ahoj Kataríno,
  pokusím se odpovědět v mojí mateřštině, kdybych psal slovensky, tak by to asi moc nedopadlo. V prvé řadě je podle mě na místě ocenit, že se nebojíš prezentovat opačný názor než mám já (a nejspíš i většina čtenářů Kulturblogu) a zcela souhlasím, že svobodná diskuse je základem demokracie. Nicméně si dovolím reagovat z pozice člověka, jenž rovněž vyrostl v křesťanské rodině a doposud konzervativní křesťanské hodnoty vyznává.
  Píšeš, že Slaytiina, legalizace marihuany či změna pohlaví nejsou nutně liberální fanatismus, nechutná a zvrácená propaganda. Zde s tebou nesouhlasím a naopak se přikláním k autorovi, který opakovaně a správně zmiňuje v této souvislosti pojem “degenerace národa”. Když slovo národ rozdělíme na dvě jednotlivá slova, co dostaneme? Náš rod. Vy Slováci, stejně jako my Češi obýváme oblasti střední Evropy více než tisíc let. Oba naše národy se zapsaly do dějin našeho kontinentu proto, že měly vždy v neotřesitelné úctě nejzákladnější buňku našich společností, rodinu. Rodinu složenou z muže a ženy, z níž tisíc let vycházelo nové české a slovenské potomstvo, další a další generace, jež mohly pokračovat v odkazu našich předků, budovat a zdokonalovat naše dvě země a v případě potřeby je i bránit před našimi nepřáteli.
  Za vymoženosti naší doby, naší země a naší kultury vděčíme v důsledku jen a pouze všeobecné úctě k heterosexuální rodině. Já jako křesťan mám k této instituci úctu mimo jiné proto, že podle Bible Bůh stvořil člověka jako muže a ženu a řekl těm dvěma ať plodí a množí se, naplní Zemi a podmaní si ji atd. Heterosexuální rodina tak pro mě není jenom naprosto klíčová a přirozená věc, ale i naplnění Boží vůle a zpochybnění této instituce je pro mě jako pro křesťana stejný proces, jakým byla stavba babylonské věže, kdy se lidé protivili Bohu, chceš-li, přirozenému řádu věcí. Podobně se svého času chovali i staří Římané na sklonku římského impéria, kdy tradiční římská rodina byla zpochybňována podobně. Jak to pak v Babyloně i v Římě dopadlo netřeba dvakrát zdůrazňovat. Z těchto důvodů je pro mě jakákoli tendence zpochybnění nezastupitelné role tradiční rodiny extremismem. Pokud naše společnost přijme homosexuální soužití, změnu pohlaví, libovolný počet pohlaví jako normu, zničí tím úctu k nejposvátnějšímu základu, na němž byla naše civilizace vybudována a jsem přesvědčen, že stejně tak jako ta římská pak zanikne. Řím koneckonců vyvrátili barbaři, kteří neměli nejmenší zájem s degenerovaným a vymírajícím Římem diskutovat o právech homosexuálů nebo transsexuálů. Dnešní střední Evropa, pokud se velmi rychle nevzbudí, skončí stejně, s tím rozdílem, že na místě “plenitelů” budou místo barbarů z asijských stepí zakuklení barbaři z jihu a Blízkého východu.
  To, že žiješ s přítelkyní a jste šťastné vám bez jakékoliv ironie přeji, koneckonců homosexuálů jsou ve společnosti cca ona 4% a jste, jak správně uvádíš, menšina. A já sám bych byl rád, abychom žili v onom stavu “žij a nechej žít”, jenže ono to tak v praxi nefunguje. V zemích na západ od našich hranic jsou lidé běžně vyhazováni z práce, pokud vyjádří jakýkoliv názor byť jen trochu podobný tomu, který zde prezentuju. V mainstreamových médiích, tvořících veřejné mínění, jsou na Západě lidé mého ražení nálepkováni slovy, které jsi sama částečně zmínila – fašista, extremista, nácek, homofob, dosaď si tam případně nějaké další. Jenže tak to není, my vás homosexuály chceme nechat “žít a sami si žít jako dřív”. Ale když homosexuální lobby od 90. let pokročila od požadavku na registrované partnerství k sňatkům a adopci dětí homosexuály, jedná se o bezprecedentní a díky velké agresivitě médií hlavního proudu velmi silný ideologický útok na již zmíněnou klíčovou instituci naší civilizace. A jak máme my konzervativci, heterosexuálové a křesťané na něco takového reagovat? Jak máme reagovat na rétoriku jak vystřiženou z Rudého práva padesátých let? Pokojně, s hlavou skloněnou jako beránci? Za mě ne, je třeba pojmenovat věci tak jak jsou a relativizace pojmu rodina byť pod pláštíkem tolerance k jisté menšině z výše uvedených důvodů podle mého názoru extremismus je.
  Přeju ti s partnerkou mnoho štěstí a těším se na podobné příspěvky, diskuze je koření demokracie.
  S pozdravem
  Filip alias Princ Eugen

Leave a comment

Prevádzkovateľ OZ Kulturblog, Starý trh 51, Kežmarok, kontakt redakcia@kulturblog.sk, telefón: 0951377803. Používa súbory cookies na prispôsobenie obsahu reklám a funkcie sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy.

Súhlasím