Keď nám vládnu milionári

  Andrej Babiš a Igor Matovič. Dvaja milionári, ktorí v súčasnosti vládnu našim krajinám. Ľudia si ich zvolili v demokratických voľbách a ja osobne nevidím nič zlé na tom, keď bohatí vládnu (niežeby chudobní nemohli), rád by som len týmto skromným článkom nadhodil rečnícku otázku pre ostatných voličov aj nevoličov, či je to správne. Či nie je práve toto tá oligarchia, proti ktorej sme chceli bojovať.

Pre vysvetlenie:
„Oligarchia (po gr. Ὀλιγαρχία) je vláda úzkej skupiny (najbohatších) osôb v štáte.
Pôvodný význam pojmu pochádza zo starovekého Grécka, kde predstavoval formu vlády, pri ktorej bola pri moci najbohatšia skupina občanov v mestskom štáte.
V súčasnosti je oligarchia chápaná ako skupiny najbohatších a preto najvplyvnejších osôb v štáte. Moc oligarchov nemusí byť vždy zjavná, môžu konať aj z pozadia.“

Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Oligarchia

  Uznávam a mám rád tzv. self-made milionárov, to poviem narovinu. Ľudí, ktorí sa vypracovali z nuly až na vrchol. Niektorí sú mi viac sympatickejší, a ostaneme len pri tých československých (napr. Babiš, Boris Kollár, Ján Novotný, Henry Kallen) a niektorí zase menej alebo vôbec (Matovič, A. Kiska, Igor Rattaj, Haščák). Niektorí milionári sa v istej životnej etape rozhodnú vstúpiť do politiky (ako v prípade našich premiérov), iní sa vydajú na umeleckú dráhu, a ďalší ostanú pri biznise a finančníctve. Stále hovorím (a celý tento článok) len o self-made milionároch, nie o oligarchoch z pozadia, ktorí v rôznych krajinách ťahajú za nitky (ako to bolo aj u nás v prípade vlády Smeru).

  Tiež by som raz chcel byť bohatý a mať nejaký vplyv. Samozrejme, mám rád peniaze ako každý iný, a myslím, že na tom nie je nič zlé. Zlé je to až vtedy, keď začnete používať peniaze ako prostriedok na šírenie klamstiev a dezinformácií, na manipulácia s ľuďmi, na odstránenie alebo zastrašenie konkurencie, čiže na kriminálnu činnosť, alebo si kúpite vstupenku do politiky. Peniaze sú ukážkovou skratkou. Ukážkovou skratkou, ako sa z bodu A dostanete do bodu B. Ako sa obyčajný človek v rekordne krátkom čase dostane do vrcholovej politiky a zrazu má dosah na riadenie štátu. Toto je oligarchia. V súčasnosti nám vládnu milionári. Iste, keby som si mal vybrať medzi tým, či chcem, aby mi vládli bohatí alebo chudobní, tak by som si vybral bohatých. Lebo prinajmenšom niečo vedia, vypracovali sa, niečo dosiahli. Ale čo možno čakať od chudobných? Len čoraz väčšie prerozdeľovanie majetku, podobne ako to bolo za socíku.

  Môj osobný názor je, že najideálnejší stav by bol, keby vládli ľudia vzdelaní, ktorí niečo dosiahli, aspoň raz v živote podnikali, ale v prvom rade takí, ktorí vedia peniaze menežovať, nie ich len hlúpo rozdávať alebo nedávať vôbec.

  Čo sa týka typológie politických strán a ich charakterové začlenenie; tu absolútne súhlasím s V. Mečiarom. V súčasnosti na SR nemáme žiadnu skutočnú politickú stranu. Teda vo vláde vôbec nie. Sú to eseročky a privátne kluby ovládané svojimi oligarchami. Svojimi milionármi. Tak ako aj Matovič, aj Kollár, aj Kiska sú milionári. Sulík neviem. Každopádne je bohatý a zabezpečený, to bez debaty. V Čechách pán Babiš je dokonca miliardár a myslím, že rovno aj najbohatší muž Československa a jeho vládny kolega Tomio Okamura tiež nemá hlboko do vrecka. Úprimne, česká vláda mi je viac sympatickejšia ako tá slovenská.

  Čiže, v našich krajoch to funguje tak, že ak máte dostatok peňazí, tak si založíte alebo kúpite politickú stranu, kúpite si vplyv, reklamu, voličov, vyhráte voľby a môžete všetko. Aké jednoduché! To je voľný trh, kapitalizmus. A najväčšia gorila v ňom je ten, kto má najviac banánov a všetky samice. Vypočujte si pesničku od Elánu „Opičák“ alebo „Dresy“ a zamyslite sa. Absolútne vyjadrujú súčasný stav. Paradoxne, ja som tvrdý kapitalista, verím v niečo, ako je Americký sen, ako som už písal v minulom článku, verím v to, že každý má právo sa stať bohatým, ale to zneužívanie peňazí a svojho vplyvu v politike už zašlo príliš ďaleko. Trebalo by to už zastaviť a dať priestor na vládnutie ľuďom zo strednej triedy, ktorí sú inteligentní a šikovní menežéri.

„Andrej Babiš je stále najbohatším Slovákom. V aktuálnom rebríčku magazínu Forbes sa s majetkom 2,5 miliardy dolárov zaradil na 737. miesto spomedzi svetových boháčov. Babiš si tak oproti minulému roku pohoršil o šesť miest, no jeho majetok narástol o sto miliónov dolárov
Súčasný český minister financií je majiteľom Agrofertu, ktorý spravuje viac ako 200 firiem, hlavne v poľnohospodárstve. Do jeho portfólia však patrí aj vydavateľstvo Mafra, pod ktoré patria aj Hospodárske noviny. „Andrej Babiš je vážnym kandidátom v boji o premiérske kreslo v nadchádzajúcich voľbách,“ píše na svojom webe Forbes.
Americký magazín oficiálne zaradil Babiša do zoznamu najbohatších Čechov. Babiš sa však narodil a vyštudoval v Bratislave, má aj slovenské občianstvo.”

Zdroj: https://finweb.hnonline.sk/financie-a-burzy/512864-forbes-odhalil-najbohatsich-ludi-sveta-babis-zbohatol-o-sto-milionov

„Od roku 1997 mal Igor Matovič živnosť na obchodovanie, činnosti v oblasti nehnuteľností, vydavateľské činnosti a reklamu, a to pod názvom Mgr.Igor Matovič – regionPRESS (do roku 2000 pod názvom: Igor Matovič – TRNAVSKO); táto živnosť bola v októbri 2019 pozastavená. Okrem toho v roku 2002 založil vydavateľstvo regionPRESS, s.r.o. (dnešný názov REGIONPRESS, s.r.o.), ktoré vydáva regionálne týždenníky na Slovensku (v roku 2010 ich bolo 36). V roku 2007 dal prepísať podnik regionPRESS, s.r.o. na svoju manželku Pavlínu. Manželka Igora Matoviča je okrem toho od leta 2017 jediným spoločníkom a konateľom spoločnosti Hotel Trnavan, s.r.o., vlastniacej budovu bývalého ubytovacieho zariadenia.”

Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Igor_Matovič

Zdroj titulného obrázku: https://zahori.sk/54783/igor-matovic-od-polnoci-obnovujeme-ceskoslovensko/babis-matovic/

About Author

7 Comments

 • Ander Kixa
  Posted 7. júna 2020 8:52 0Likes

  Prosím vás, vymyslite spôsob, aby sem nemohli písať články nedorobené sprosté indivíduá.
  Tento dotyčný infantilný imbecil tu za chvíľu zahltí nezmyslami celý blog.

  • Davidés
   Posted 7. júna 2020 8:57 0Likes

   Keby si tak radšej aj ty niečo napísal a odhalil svoju tvár a niečo o sebe, čo? Zbabelec. Písať hejtové komenty, na to ťa je, ale napísať článok, na to už mentálnu kapacitu asi nemáš. Navyše, myslím, že svojimi nemiestnymi urážkami hrubo porušuješ pravidlá tejto stránky.

   Ale inak, aspoň si ma rozosmial 😀

   • Ander Kixa
    Posted 7. júna 2020 11:25 0Likes

    Na svojej hlúposti by si sa nemal smiať, ale niečo proti nej robiť. Neviem posúdiť, či na to máš predpoklady alebo si platený niektorou mimovládkou za zasieranie blogu aby sa tu rozriedili články M. Magnáta, ktoré idú po podstate problému.
    Ja mám v sebe kus sebareflexie, nemám za sebou toľko rokov podrobného štúdia niektorej problematiky, ako napr. M.Magát v dejinách minulého storočia. Preto články nepíšem a nevydávam knihy.
    Možno raz… Zatiaľ len píšem krátke postrehy, ktoré majú čitateľov naviesť k zamysleniu sa a k prípadnému doštudovaniu.
    U teba sebareflexiu neočakávam. Až taký naivný nie som.

    • Davidés
     Posted 7. júna 2020 11:39 0Likes

     Je úplne zjavné, že si nepochopil význam a podstatu blogov. Blogy sú v prvom rade o názoroch a úvahách, nie sú to odborné články. A keď nevieš napísať úvahu aspoň na jednu stranu, tak tvoja mentálna kapacita je naozaj na minime.

     Ja nemám potrebu cítiť akúkoľvek sebareflexiu alebo pocit viny za čokoľvek, čo som na tejto stránke napísal. Ale ty by si mal mať, aj Magát a spol. a všetci vaši kamaráti, s ktorými si po večeroch šijete uniformy a rozprávate si konšpiračné teórie pri táboráku. Ale váš prínos pre tento štát a národ je nula celá nula.

     A ak ja som platený mimovládkou, čo som, o tom ťa ubezpečujem, ale určite ti nepoviem, že ktorou, tak ty si len obyčajný zbabelec, možno robot, a možno len nejaký zakomplexovaný troll z radov LSNS (najskôr nezamestnaný východniar spod Tatier), ktorí majú za úlohu šíriť klamstvá a špinavosti na tejto stránke…

 • Ander Kixa
  Posted 7. júna 2020 14:45 0Likes

  Klamstvá a špinavosti tu šíriš ty, veď si za to platený, čo je navyše priťažujúca okolnosť.
  Ty a tebe podobní sa trasiete od strachu, že pravda o holokauste sa dostane medzi široké masy a vy stratíte zmysel života.
  Aby si bol v obraze, utieraš si hubu o päťdesiatnika s VŠ vzdelaním (z čias, keď sa to vzdelaním ešte ako-tak dalo nazvať) a majiteľom vcelku úspešnej firmy z ktorej daní sa platia naničhodní sopliaci ako ty. Aj preto som taký nasratý.

 • Davidés
  Posted 7. júna 2020 18:44 0Likes

  No 50ka je tak akurát tvoje IQ. Žiadna VŠ by ti nedala diplom s tvojimi pomýlenými a nehanebnými názormi. Pre mňa si len úbožiak skrývajúci sa vymyslený profil. Obyčajný internetový troll… majiteľ úspešnej firmy? to si nevieš vymyslieť niečo lepšie? 😀 a ja som kozmonaut inak vo voľno čase 😀

Leave a comment