Generalizovanie ako taktika demagógie

Dobrý deň, v tomto blogu budem písať o pojme “Generalizovanie” Tj. Zovšeobecňovanie… To je keď zoberieš nejaký stereotyp, neoverenú informáciu a opíšeš ňou všetkých ľudí nejakej skupiny. Je to vec ktorá dokáže normálneho človeka naozaj poštvať proti svojmu “Oponentovi”. Preto sa často používa v politických bojoch na obhájenie svojho názoru. Taktiež ďalšia technika ktorou na seba Lívia upútava pozornosť je jej výrečnosť, až nepríjemná vtieravosť, časté vysmievanie sa svojim oponentom za rozdielny názor, podávanie neúplných informácií, alebo rekonštruovaných informácií tak aby v ľuďoch vyvolala emócie ktoré ona potrebuje dosiahnuť touto akciou. Nespomínaš si na niečo také ? Tak osviežim ti pamäť na troch príkladoch. Príklad č.1: “Lívia o moderných ženách: Mladé dievčatá sa pod vplyvom influencerov stávajú dravými šelmami náhliacimi sa za kariérou, nezávislosťou, a slobodou”. Lívia tuná hodila všetky mladé dievčatá do jedného vreca tz. Generalizovanie. Jej názorom je že všetky mladé “Liberálne” Dievčatá sa ženú za kariérou. Tento dojem to malo vyvolať aj u diváka a tým ho presvedčiť o skazenosti mladých dievčat… Poďme na fakt č.2: “V tom istom videu hovorí a ukazuje článok o tom že že 70% žien chce mať deti” Takže poďme sa na to pozrieť. Článok kde sa písalo že 70% žien chce mať deti bol pridaný na portál Šarm, po krátkej investigácií som zistil že jediné prieskumy robené v oblasti rodičovstva boli robené koncom 90 rokov, konkrétne rok 1999, tým pádom článok bol založený na neaktuálnej informácií. Ak by sa dnes spravil prieskum verím že toto číslo by bolo menšie. Príklad č.3: “To isté video. Lívia tvrdí nasledovné: ” Mladé dievčatá sa hrajú s bábikami tak je to prirodzené, a liberáli si myslia že je tento stereotyp diabolský”. Znova generalizovanie názoru pre celú skupinu ľudí. A podobné neoverené fakty a zovšeobecnené informácie podáva takmer v každom videu. Týmto vlastne docieli že ľudia od Lívie budú znechutení týmito “Informáciami” A začnú osočovať jej oponentov (liberálov). A taktiež liberáli budú naštvaný na Líviu lebo ich generalizuje, a štve proti nim ľudí. Týmto vzniknú spory medzi oboma stranami a to je reálnym cieľom Lívie… Haniť liberalizmus


Všetkým ľudom prajem najpevnejšie zdravie

a Lívii odporúčam nájsť si nejaký zmysluplnejší koníček ako šírenie propagandy…Zdroje:
http://www.infostat.sk/vdc/pdf/tajov/pastor.pdf

Poukázaním ľubovoľnej sumy na náš účet pomôžete zlepšovať našu prácu a zvyšovať náš dosah.
Ďakujeme.

IBAN: SK62 0200 0000 0041 9025 5853

About Author

1 Comment

  • FactChecker
    Posted 30. apríla 2020 11:33 0Likes

    Obrovským problémom sú selektívne fakty. Takisto úvadzanie zdrojov len aby článok mal zdroj ale v skutočnosti ten zdroj sa nedá dohladať alebo informáciu neobsahuje. Takisto je zaujímave ako veľa ľudí uvádza štatistiku ktorá má potvrdiť ich tvrdenie avšak nechápu rozdiel medzi koreláciou a kauzalitou.
    Toto sa dá naozaj vyriešiť len lepším školstvom. Avšak sú tu strany ktoré pre školstvo nemajú žiadny plán alebo ich jediným plánom sú “drogové testy na školách” 🙂 (dúfam by to obsahovalo aj testy na steroidy). Takže sa dá vážne uvažovať, či niektorým stranám takíto ľudia nevyhovujú.

Leave a comment

Prevádzkovateľ OZ Kulturblog, Starý trh 51, Kežmarok, kontakt redakcia@kulturblog.sk, telefón: 0951377803. Používa súbory cookies na prispôsobenie obsahu reklám a funkcie sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy.

Súhlasím