EÚ zneužíva koronavírusovú krízu na získanie väčšej nadvlády nad štátmi

Na rokovaní Európskeho parlamentu sme dnes rozhodli o využití viac ako 50-tisíc miliónov eur na boj s následkami koronavírusu. Dobré návrhy, ktoré pomôžu aj ľuďom na Slovensku, som samozrejme podporil. Na druhej strane ma však desí, ako sa Brusel snaží zneužiť túto krízu na posilnenie svojej nadvlády. V návrhoch, proti ktorým som hlasoval, žiada bruselská „elita“ pre seba ešte viac peňazí a ešte viac právomocí. To znamená, že aj my budeme musieť do EÚ ešte viac platiť a ešte viac poslúchať.

Aby som len nekritizoval, na úvod by som rád uviedol najskôr pozitívne správy, pretože tie potrebujeme v týchto ťažkých časoch všetci počuť asi najviac.

Za pozitívnu informáciu považujem, že sa konečne (aj keď neskoro) aktivovali a uvoľnili peniaze z viacerých rozpočtových rezerv určených na núdzové pomoci a nepredvídané udalosti. Desiatky miliárd eur z týchto programov sa presmerujú na pomoc zdravotníkom, lekárom, nemocniciam, a na nákup zdravotníckych pomôcok, chirurgických masiek, testovacích súprav, atď.

Kríza tiež prinútila vedenie EÚ pristúpiť k výraznému uvoľneniu pravidiel pre čerpanie eurofondov, ktoré sme jasnou väčšinou schválili. Opäť sa jedná o desiatky miliárd eur, ktoré majú na podporu a záchranu MSP. Zodpovednosť za rozumné vyčerpanie týchto peňazí však zostáva na slovenskej vláde, na ktorú budeme ako opozícia dozerať, aby nemala lepkavé prsty.

Za pozitívnu zmenu tiež považujem schválenie nového regulačného rámca na zabezpečenie hladkého fungovania vnútorného európskeho trhu so zdravotníckymi pomôckami (rúška, chirurgické masky, lekárske rukavice, atď.). Cieľom tohto opatrenia je zabrániť tomu, aby sa opakovala bezprecedentná situácia zo začiatku marca tohto roka, kedy Nemecko zadržalo kontajner so zdravotníckym materiálom smerujúcim aj na Slovensko. Ako europoslanec som vtedy okamžite písal sťažnosť, resp. kritickú otázku vedeniu EÚ (https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-9-2020-001561_SK.html) s cieľom vytvoriť politický tlak na vedenie únie a pomôcť Slovensku, aby sa táto situácia už nikdy neopakovala. Som rád, že teraz prišlo k náprave, aj keď reakcia v tomto smere mala byť oveľa rýchlejšia.

Na druhej strane ma však desí, ako sa Brusel snaží zneužiť túto krízu na posilnenie svojej nadvlády. Je evidentné, že aj liberálne vedenie EÚ si plne uvedomuje, že únia pri riešení tejto krízy absolútne zlyhala a keď bolo najhoršie tak členským štátom nielenže nepomohla, ale sa na ne vykašlala a ešte im aj hádzala byrokratické polená pod nohy (viď európska kritika uzatvárania hraníc).

V návrhoch, proti ktorým som hlasoval, žiada bruselská „elita“ pre seba ešte viac peňazí a ešte viac právomocí.

V uznesení o európskej stratégii boja proti pandémii COVID-19 (https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/RC-9-2020-0143_SK.html), žiada Európsky parlament ešte väčší rozpočet únie a ešte viac kompetencií pre Brusel (https://www.teraz.sk/ekonomika/ep-odporuca-siroky-balik-opatreni/460958-clanok.html). V praxi to znamená, že aj Slovensko by muselo do EÚ ešte viac platiť a ešte viac poslúchať. Nehovoriac o uvádzaných výzvach na rozšírenie sledovania mobilných telefónov, požiadavky na ešte väčšiu ochranu rôznych etnických menšín a imigrantov či politické odsudzovanie Poľska, Maďarska, Ruska a Číny. Toto považujem za vyslovene účelové podsúvanie geopolitickej agendy, ktorá nemá s bojom proti koronavírusu nič spoločné.

Taktiež som nemohol hlasovať za podporu zahraničných rybárov, keď vidím, ako naši slovenskí poľnohospodári bez pomoci krachujú a už teraz rozpredávajú svoje stáda.

Rovnako som musel hlasovať proti poskytnutiu špeciálneho balíčka 115-miliónov eur na pomoc členským štátnom v boji proti COVID-19, pretože toto hlasovanie bolo účelovo spojené s hlasovaním o poskytnutí 100 miliónovej podpory pre Albánsko a 350 miliónov eur na imigrantov v Grécku (vybudovanie 5 nových imigračných táborov a zabezpečenie ubytovania a potravín pre ďalšie desaťtisíce  nových imigrantov). Takéto citové vydieranie odmietam a nezapredám Slovensko, ani Európu kvôli získaniu „pár“ eurám navyše.

Prejavujem solidaritu s Gréckom, ale migračné tlaky sa nedajú donekonečna riešiť posielaním miliárd eur raz Turkom a raz Grékom. Som presvedčený, že oveľa vhodnejšie by bolo využiť tieto zdroje na ochranu hraníc a boji proti prevádzačom nelegálnych imigrantov, pretože inak sa tá imigračná kríza zastaviť nedá.
Dúfam, že táto kríza otvorí oči a presvedčí každého, že EÚ je v súčasnej podobe nefunkčná a nepoužiteľná. A že ak z nej nemáme rovno vystúpiť, tak ju treba veľmi radikálne zreformovať, pretože inak urobí viac škody ako osohu.
Rozumná spolupráca európskych krajín je dobrá vec. Nadvláda súčasného Bruselu je zlá vec!

Ak Vás táto téma zaujala, viac informácií nájdete vo videu na mojom Facebookovom profile: https://www.facebook.com/ing.milan.uhrik/posts/1120623938290717 alebo na mojom Youtube kanáli: https://www.youtube.com/watch?v=rLd8P2hyMaE .

About Author

2 Comments

 • Resistance
  Posted 28. apríla 2020 10:38 0Likes

  Pekný deň.
  V dokumente neviem nájsť body ktoré spomínajú zvýšenie právomocí EÚ. Viete mi poradiť, kde ich nájdem? (dúfam, že zásobu zdravotníckych pomôcok nepovažujete za zvýšenie právomocí, pretože vy ste ak sa nemýlim si sťažovali na neschopnosť EÚ na začiatku krízy)

  K tomu odsudzovaniu Maďarska a Poľska. V dokumente sa spomína odsúdzenie časovo neobmedzeného vládnutia dekrétom v Maďarsku a takisto sa odsudzuje porušenie ústavného zákona v Poľsku. Bolo by podľa vás v poriadku keby súčasná vládna koalícia vládne dekrétom neobmedzene? Keby do odvolania zruší voľby, poruší ústavný zákon, zruší financovanie politických strán.. Bolo by to podľa vás v poriadku a nikto by nemal právo sa k tomu vyjadriť? A týka sa to koronakrízy, keďže aj Maďarsko aj Poľsko sa takto zachovali so zámienkou koronavírusu.

 • Ander Kixa
  Posted 7. júna 2020 8:57 0Likes

  Pán Uhrik, vy viete, kto je to „Brusel“ a prečo to celé takto naplánoval? Ja dúfam že áno, a len sa bojíte ho pomenovať.
  Už si len položte v ĽSNS otázku, dokedy chcete mať plné gate a ustupovať.

Leave a comment