CORONA OPATRENIA NA 3. NAJVäČŠOM CARGO LETISKU NA SVETE

  Jedná sa konkrétne o cargo letisko Leipzig, na ktoré denne prilieta cca 80 lietadiel, ktoré roznášajú tovar do celého sveta. Keďže tam pracujem, mám aktuálny prehľad, navyše z prvej ruky, o všetkých zavedených opatreniach, ktoré sa prijali, aby sa zamedzilo šíreniu corona vírusu. Chcem sa o tieto informácie podeliť s čitateľmi tohto blogu, aby aj oni mali informácie z prvej ruky, a nemuseli vôbec uvažovať nad tým, či veriť alebo neveriť nejakým hoaxom zo zapredaných slovensko-amerických denníkov (pokiaľ prinášali články o tejto téme alebo to náhodou v budúcnosti spravia a nebudú korektné).

  Chcel som podobný článok napísať už skôr, ale tá situácia s vývojom covidu a s následnými opatreniami sa v Nemecku stále mení. Myslím, že predvčerom pribudlo nových vyše 900 prípadov nakazených. V médiách je prezentovaný stav, že všetko je pod kontrolou a situácia je stabilná. (Mimochodom, v nemeckých médiach od vypuknutia vírusu až do dnešného dňa nikto nikdy nenosil rúška. Moderátori akurát sedeli cca 2 metre od seba. )

  S tým sa nedá nesúhlasiť. Situácia je v Nemecku naozaj stabilná a ľudia z toho nerobia také „haló“, ako v krajinách východnej Európy. Podľa nemeckého zdravotníctva treba v prvom rade dbať na hygienu, dezinfekciu a správne umývanie rúk. To je priorita. Nosenie rúšok je len doplnková ochrana. Bolo zavedené až koncom apríla,  a to od štátu k štátu, postupne. Vo všetkých spolkových krajinách však platí nosenie rúšok pri nakupovaní a vo verejnej doprave. V takom Meklenburgu-pomoransku (na severe) platí ešte dodatkovo nosenie rúšok v knižniciach a u lekára napríklad. Opatrenia sa líšia od štátu k štátu a neviem presne, ako to funguje v iných štátoch, ja môžem hovoriť len za Sasko, kde momentálne žijem.

  Už v marci sme dostali od predstavenstva firmy takýto dopis:

VĎAKA ZA TVOJE NASADENIE

Milý Dávid,

 Súčasná situácia je z tých najnezvyčajnejších, aké sme nezažili nielen v našom podniku, ale aj celosvetovo a v našej krajine. Verejný život takmer všade poklesol a ľudia boli požiadaní, aby ostali doma. To predsa ale všetci nemôžu (keďže kritický materiál a služby sú ďalej potrebné, najmä tie v supermarketoch, na klinikách), lebo musia zásobovať ľudí tým najpotrebnejším. Ako dlho to bude trvať a čo k tomu ešte príde, to sa dnes ešte nedá odhadnúť. Isté je, že sa všetci pokúsime o to, aby sme túto situáciu bezpečne a nepoškodene zvládli.

 My v našej firme hráme ako poskytovateľ logistických služieb enormne dôležitú rolu, čo sa týka udržania zásobovacieho reťazca v našej spolkovej republike. Nedávno nás zastihlo poďakovanie od zákazníkov, ktorým okrem iného doručujeme mikroskopy pre laboratóriá, ktoré v súčasnosti pracujú na vývine očkovania proti vírusu. Naši zákazníci veria tomu, že aj v týchto neistých časoch budeme fungovať a udržíme náš zásobovací reťazec. Skrz tvoje nasadenie je možné, že spojíme ľudí, ktorí práve byť spolu nemôžu. Tým zlepšíme ich život. Práve teraz to má ešte väčšiu nutnosť.

  Je mi známe, že v týchto časoch ti určite nepríde zaľahko prísť do práce. Možno kvôli tomu musíš na pár hodín nechať svoju rodinu osamote. Ja používam verejnú dopravu často a preto si viem veľmi dobre predstaviť, že cesta do práce a stretanie druhých ľudí je v súčasnosti veľmi nelichotivá situácia. Môžeš si byť istý, že tvoje zdravie má najvyššiu prioritu. Je to moje želanie a cieľ, aby si ty a tvoji milovaní ostali zdraví.

  Spoločne s mojimi kolegami z predstavenstva firmy denne hľadáme riešenia a zlepšenia, aby si bezpečne a s dobrým pocitom mohol prísť do práce. Nato sme aj pristúpili k opatreniam, ktoré slúžia k tomu, aby bolo tvoje pracovné miesto ešte bezpečnejšie, aby si bol dobre informovaný o všetkých zmenách, aby si si držal potrebný odstup od druhých a napriek tomu mohol zvládať tvoje denné pracovné činnosti. K tomu v týchto časoch patria napríklad zásadné pravidlá hygieny.

  Teší ma, keď vidím, že na tvoje kolegyne a kolegov sa možno v týchto časoch spoľahnúť a som veľmi hrdý, mať ťa za člena tímu našej firmy. Som hrdý, že ideme spolu skrz tieto vyzývajúce časy, a že môžeme zlepšiť život každého, kto to najnutnejšie potrebuje. My, naša firma, chceme práve teraz ako ešte nikdy byť pre teba a tvoju rodinu spoľahlivým partnerom, lebo vieme, aké je to cenné, že sa na teba v týchto časoch môžeme spoľahnúť.

 Veľká vďaka a so srdečným pozdravom

Vedúci Predstavenstva

  To bol ďakovný list, ktorý mi síce nič nedal, ale samozrejme, že dostaneme aj bonus k výplate, ktorého výšku pochopiteľne nebudem zmieňovať 😊 Ako také malé bolestné sme ešte párkrát v robote dostali čerstvo napečené buchty. A takisto možnosť zobrať si neplatené voľno.

  Ale prejdime už rovno k tým konkrétnym opatreniam, aké platia na našom letisku, resp. v našej logistickej firme.

  Opatrenia sú rozpracované v 2 úrovniach, ale druhá sa uplatní až v prípade, ak sa tá prvá ukáže ako neefektívna.

  Prvá úroveň bola vypracovaná na základe odporúčaní Nemeckého zdravotníctva a odporúčaní [1]RKI (Robert-Koch-Institut).

9 základných pravidiel pre všetkých zamestnancov (platí od 25. júna 2020) :

Nariadenia

1.) Hlavné pravidlá:

 • Žiadne dotyky rúk, žiadne objatia
 • Odstup 1, 5 m.
 • Nosenie masiek v situácii, keď sa nedá zabrániť odstupu
 • Treba dbať na pokyny (plagáty a nápisy na podlahe, ktoré majú informatívny charakter)

2.) „Teambinding“ – všetci zamestnanci sú strikne pridelení k svojmu „tímu“, resp. oddeleniu, na ktorom pracujú (pre vysvetlenie: vo firme je asi 10 rôznych oddelení vrámci Sortingu; potom sú iné, ako napr. Security, Office, Kvalita…) Občas sa stane, že nás „pradajú“ na iné oddelenie, kde treba pomôcť, lebo im chýbajú zamestnanci. Väčšinou predávajú len agentúrnych zamestnancov, ale keď treba, tak aj kmeňových. Týmto opatrením práve tomuto miešaniu zamestnancov chceli zabrániť, avšak je tu nasledujúca výnimka, ktorá hovorí, že v nevyhnutnom prípade možno toto pravidlo porušiť, lebo ciele firmy sú priorita. Týmto sa, samozrejme, myslí zisk.

(Pozn.: Nemci sú síce dobrí plánovači – napr.: „Schichtplan (plán zmien)“ máme robený na celý rok dopredu, tak isto aj dovolenky sa plánujú s ročným predstihom. Ale sú zlí organizátori. Minimálne títo východní Nemci. Oni totiž vymyslia nejaké pravidlo, ale na to, aby sa to pravidlo mohlo uplatniť, musia byť splnené ďalšie podmienky a vymyslieť sa ďalšie nadväzujúce pravidlo, aby sa to prvé dalo zaviesť. A to je začarovaný kruh. Sami sebe vymýšľajú problémy a komplikácie a potom pracujú na tom, ako ich riešiť...)

3.) Rušia sa všetky školenia a semináre, ktoré nie sú nevyhnutne potrebné

4.) „Performance dialogue“ – Meeting, ktorý robí team-leader alebo supervisor počas zmeny, nesmie presiahnuť 10 min.

5.) Perličkou je átrium na fajčenie. Tu v nariadeniach sa píše, že v átriu sa môžete zdržiavať max. 10 min. a je určené výhradne pre fajčiarov a musíte mať samozrejme odstup 1, 5 m. od druhých. Toto sa absolútne nedodržuje a nikomu to nevadí. Bežne ľudia stoja v skupinkách (aj menežérski pracovníci z officu) a niektorí si tam aj donesú jedlo a strávia tam celú prestávku, čiže 30 min., lebo v kantíne už nie je miesto. Čo nie je skoro nikdy. Zobrali odtiaľ niekoľko stolov a stoličiek, aby sa vytvoril odstup medzi ľuďmi. Pritom je to úplná hlúposť, lebo tí ľudia aj tak sedia pri sebe v skupinkách. A potom neskôr sú aj tak spolu, tak to je škoda vôbec komentovať.

 • 6.) Správanie v kantíne – zákaz meniť usporiadanie stolov a zákaz výnosu jedla z kantíny (čo samozrejme takisto nikto nedodržuje).

7.) Príchod do roboty – do roboty treba prísť max. 30 min. pred začiatkom šichty (čiže nie skôr) a odísť z nej max. do 30 min. po skončení šichty (čo samozrejme u nikoho nie je problém)

8.) Všeobecné hygienické predpisy:

 – Žiadne dotyky

 • – Pravidelné umývanie rúk
 • – Používanie dezinfekčných prostriedkov (v celej hale bolo nainštalovaných 150 „spenderov“ na dezinfekciu. Neviem to slovo preložiť, je to taká nádoba jak na tekuté mydlo 😊
 • – Vyhnúť sa dotýkaniu tváre
 • – Vo výťahoch môžu ísť len dve osoby (čo sa samozrejme nedodržuje)
 • – Treba telefonicky hlásiť akékoľvek prejavy nachladnutia a v takom prípade sa ospravedlniť a ostať doma

9.) Nosenie masiek

 • – V robote dávajú 1 až 2 masky za šichtu
 • – Môžu sa nosiť len tie masky, ktoré dávajú v robotu (čiže nie vlastné z domu)
 • – Musia sa výslovne nosiť len vtedy, kedy nemožno zamedziť 1, 5 m. odstupu medzi zamestnancami (napr.: pri meetingu alebo keď 2 zamestnanci spolu vykladajú kontajner alebo dodávku, čiže pracujú spolu v bezprostrednej blízkosti).
Typ rúška, aké nosíme v robote

  To by tak bolo všetko z tých opatrení, z ktorých minimálne polovica sa nedodržuje a nikto to aj tak nerieši. Ak by ste mali akúkoľvek otázku, kľudne napíšte komentár. Rád odpoviem.

 

Zdroje: https://www.bundesregierung.de/breg-de/themen/coronavirus/maskenpflicht-in-deutschland-1747318

https://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Koch_Institute

 

 

[1] RKI – Nemecká federálna agentúra, a výskumný inštitút zodpovedný za kontrolu chorôb a ich prevencie. Je situoavná v Berlíne a Wernigerode. Ako vyššia federálna agentúra je podriadená Ministerstvu zdravotníctva. Bola založená v roku 1891 a bola pomenovaná po jej zakladajúcom riaditeľovi,

About Author

0 Comment

Leave a comment