Čo je udržateľná móda

Ako som už jasne naznačil v predošlom blogu (link: https://www.kultur-blog.sk/kto-je-za-viralnym-about-you/) fast fashion, alebo rýchla móda nie je dobrá. Nie je dobrá ani po ekologickej  stránke a ani po sociálnej. Tvrdiť, že sa nás to netýka je veľká chyba. Týka sa nás to na každom kroku, pretože my síce nie sme tí, ktorí to oblečenie vyrábajú, ale sme jeho konzumenti, a to obrovský.

Čo teda robiť? Ako pro ti tomu bojovať? Jednou z možností je udržateľnosť. Čo to je? Wikipédia hovorí: „Móda ktorá sa zameriava pri výrobe na dodržiavanie ekologickej, sociálnej a ekonomickej udržateľnosti.“

Udržateľná móda je taká, ktorá bola vyrobená ľuďmi, ktorí dostali adekvátnu plácu, pracovali v normálnom pracovnom čase a v priaznivých podmienkach, taktiež nie je napúšťaná škodlivými chemikáliami (ktoré prijímame pokožkou) a ktoré nie sú vypúšťané do miestnych riek, ktoré majú následne farbu sezóny.

Kde také oblečenie zoženiete? Stačí pogoogliť, nebudem tu uvádzať názvy značiek, ale je ich dosť na to aby ste si vedeli kúpiť všetko čo potrebujete. Od búnd, cez spodné prádlo, až po topánky. Tieto značky pravdepodobne nenájdete v kamenných obchodoch, čo je veľká škoda. Síce sa už nejaké špecializované obchody na udržateľnosť otvárajú, nie je ich však toľko aby k ním mal prístup každý.

Čo cena? Tu sa dostávame do bodu, kedy veľa ľudí tento článok zavrie so slovami „na to nemám“ ale ja Vás prosím, ešte vydržte. Udržateľnosť je drahšia. Ale naozaj potrebuješ štyri tričká s rovnakým strihom v rôznych farbách? Určite nie. Prečo? Pretože doma v skrini už takých máš najmenej dve. Aj o tomto je udržateľnosť – kupujem len čo potrebujem.

Tým sa dostávame do ďalšieho bodu. Pretrieď si šatník! Určite tam nájdeš veci, ktoré ani nevieš, že ich máš. Ďalej sa zbav vecí, ktoré sú ti malé, alebo vieš, že si ich na stodesať percent už neoblečieš. Daj ich do kontajneru Humany alebo ich odnes do sekáča. Do sekáčov ešte dnes zavítame, ale poďme si rozobrať ďalšiu tému.

Certifikáty – sú akási pomyselná záruka udržateľnosti. Je ich mnoho. Nemusíš ich všetky poznať, už len to, že tá konkrétna značka nejaký má je dôkaz toho, že sa pokúša niečo zmeniť, napredovať. Tuto je však jeden veľký výkričník. Niektoré značky si vymýšľajú vlastné certifikáty alebo ich logá. Dnes žijeme v dobe, kedy stačí pár ťukov do displeja a vieš čo chceš vedieť. Čiže vždy si over či je ten certifikát pravý, či to nie je len nejaká napodobenina!

Späť k second-handom. To je tá najideálnejšia alternatíva. Ty prídeš k novým kúskom, ale nekúpiš nič nové, čiže použijeme niečo, čo už raz bolo vyrobené. Toto samozrejme neplatí len pri oblečení, ale aj pri elektrotechnike atď.

Ako sa vraví – pomaly ďalej zájdeš. Pre dnešok stačí keď vyhádžeš tú skriňu a pretriediš to oblečenie. Zajtra po škole nepôjdeš do nákupného centra a postupne sa dopracuješ k zodpovednému nakupovaniu. Máš čas. Ale pamätaj, že tvoje peniaze sú hlasovacie lístky – rozhodni, či budeš hlasovať zodpovedne, alebo budeš podporovať otroctvo a teror.

 

https://sk.wikipedia.org/wiki/Udr%C5%BEate%C4%BEnos%C5%A5

 

Poukázaním ľubovoľnej sumy na náš účet pomôžete zlepšovať našu prácu a zvyšovať náš dosah.
Ďakujeme.

IBAN: SK62 0200 0000 0041 9025 5853

About Author

2 Comments

 • Ander Kixa
  Posted 16. septembra 2020 21:12 0Likes

  Udržateľná móda je výrazový nezmysel. Móda zo svojej podstaty je zahadzovanie použiteľných funkčných a pekných vecí len preto, aby sa zbytočne kupovali nové.
  Príroda sa dá začať zachraňovať len úplným zakázanom módy, reklamy a všetkého čo podporuje spotrebu a primitívny chtíč.

  • David Václav
   Posted 19. septembra 2020 14:21 0Likes

   Slovné spojenie udržateľná móda sa dá vysvetliť ako zodpovedné sociálne a ekologické správanie k ľuďom, ktorí oblečenie šijú a k životnému prostrediu, ktoré trpí výrobou oblečenia. Udržateľnosť je o zodpovednom a nakupovaní len potrebných vecí.

   Ak bude mať niekto v šatníku 5 bialych tričiek a dvojo riflí, môže povedať, že má udržateľný šatník, pretože biele tričká budú trendy asi navždy.

   Móda sa vracia, čiže každý sa môže skúsiť pohrabať v skrini svojej mamy, sestry, otca, brata, sesternice, bratranca… prípadne navštíviť SWAP oblečenia a nájsť oblečenie, ktoré sa mu páči a nemusí kupovať nové.

Leave a comment

Prevádzkovateľ OZ Kulturblog, Starý trh 51, Kežmarok, kontakt redakcia@kulturblog.sk, telefón: 0951377803. Používa súbory cookies na prispôsobenie obsahu reklám a funkcie sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy.

Súhlasím