Páter Pio-Kňaz so stigmami

                                                                                                 ,,A bolia tie rany?“                                                                                                                                                                     ,,Načo by mi boli, ak by neboleli?“

Písal sa rok 1918, keď do mestečka San Giovanni Rotondo začali prúdiť zástupy veriacich. Ešte donedávna to bolo pokojné miesto, a naraz bolo preplnené ľuďmi rôznej národnosti, farby pleti či spoločenskej vrstvy, ktorí v zástupoch čakali, aby mohli uvidieť kňaza, ktorý sa niečím líšil od tých ostatných. Vyčkávali aj dlhé dni, ale to ich neodradilo, lebo na mieste ich držala silná viera k Bohu a túžba vidieť a porozprávať sa s človekom, ktorého Boh obdaroval nielen veľkými bolesťami, ale aj neskutočnou milosťou.

Hovorím o Pátrovi Piovi, talianskom kňazovi, ktorému sa 20.septembra 1918 pri modlení v kláštornej kaplnke na tele objavili stigmy. Stigmy, pre tých ktorí náhodou nevedia o čo ide, sú Kristove rany (objavujú sa na dlaniach, kde vznikli rany pri ukrižovaní, či na boku, ktorý Ježišovi prepichli oštepom).

Ja sama som sa o Pátrovi Piovi dozvedela len nedávno, ale odvtedy som si o ňom prečítala z rôznych zdrojov, aj z takých, ktoré ho chválili, aj z tých, ktoré sa snažili vyvrátiť informácie o ňom. Mňa jeho život rozhodne zaujal, a rada by som sa s vami podelila o údaje, ktoré o ňom vieme, a ktoré sú veľakrát podložené aj skutočnými dôkazmi. Či tomu budete veriť alebo nie, je len a len na vás. Čítajte,vzdelávajte sa,overujte si informácie a nenechajte sa stiahnuť s prúdom.

 

Stigmy  

Začnime tou najpodstatnejšou časťou Pátra Pia, ktorá ho najviac preslávila. Už sme si povedali, čo sú stigmy,kde sa vyskytujú a kde a kedy ich získal. Okolo stigiem Pátra Pia sa dialo množstvo zvláštnych vecí, o ktorých vieme z rôznych zdrojov či z lekárskych správ. Tu prikladám lekársku správu Georgia Festa:

Každá ľudská rana sa buď zahojí, alebo zapáli. U otca Pia nedochádza ani k zahojeniu, ani k zápalu. Zo stanoviska vedy sa tiež nedá vysvetliť, že otvorená rana sa ani nezmenšuje, ani nezväčšuje. Rany sa nedajú vysvetliť prirodzeným spôsobom, lebo odporujú všetkým prirodzeným zákonom.“       

Pátra Pia vyšetrovali aj ďalší lekári, napr. Amico Bignami, ktorý bol ateista, či Luigi Romanelli. Všetci dospeli k názoru, že rany nemajú prirodzený pôvod.

Ďalšou zvláštnosťou boli nezvyčajne hladké okraje rán, žiadne opuchy, a taktiež žiadne abnormality v kostnej štruktúre. Len hojne krvácajúce rany, ktoré Pátrovi Piovi spôsobovali neuveriteľné bolesti. Ľudia, ktorí sa s ním stretli, uvádzali vôňu kvetov šíriacu sa z jeho rán, niektorí ju nazývali aj ako rajskú vôňu, a získala si aj názov zápach posvätnosti, a práve tento názov mi príde najlepší na opis tajomnej vône.

„Ako sa niekto môže pýšiť darmi, ktoré v sebe objaví? Čím viac sa pokladáme za bohatých, tým skôr by sme sa mali pokoriť pred Pánom. Lebo Pánove dary pribúdajú a my nikdy nedokážeme splatiť darcovi všetky jeho dobrá.“

-Páter Pio

 

Navštívil som Pátra Pia ako chlapec. Bol som trochu vystrašený jeho stigmami. Povedal mi, aby som sa na to nedíval. Bál som sa, že mu to spôsobuje veľa bolesti. Na jeho tvári ste videli utrpenie; bolo to takmer viditeľné. Zdá sa, že v piatok obzvlášť trpel. Spýtal som sa ho: „Prečo toľko trpíš?“ Povedal mi: „Tieto rany majú nahradiť moje hriechy a hriechy druhých.“ Povedal som mu, že môj strýko je lekár, a požiadal by som strýka o nejaký liek, ktorý by mu pomohol. Padre Pio povedal: „Nie, liek nebude k ničomu.

…Volal som Pátra Pia o pomoc, keď bol ešte nažive. Myslím, že ma počul. Raz som cestoval v malej lodi na ostrov mimo Kórey. Zachytila nás veľká búrka a ja som nevedel, či prežijeme. Začal som volať Padre Pio, aby nám pomohol, a zvládli sme to. Myslím, že vedel, že ho potrebujem.“

-Guglielmo „William“ Lauriola, farár

 

 

Dary

,,Vieš, oni sú pre mňa tiež tajomstvom.“

Toto bola odpoveď Pátra Pia na otázku, ako vníma svoje dary. Podľa ľudí, ktorí sa s ním stretli, a podľa informácii, ktoré uvádza internet a knihy, ich mal naozaj veľké množstvo. Stigmy sme už prebrali, a tak sa pozrime na zvláštne schopnosti, z ktorých zostali v úžase desaťtisícky ľudí po celom svete.

Videl vnútro človeka. Pri spovedi nebolo možné nič pred ním utajiť. Dokázal nazrieť do ľudských sŕdc, a dozvedieť sa o hriechoch, ktoré vo vnútri pevne držala hanba či strach.

Mal dar jazykov. Písal listy v jazykoch, aké nikdy neštudoval. Denne mu tiež prišlo okolo 1000 listov od ľudí, ktorí potrebovali poradiť, boli zúfali a niečo ich trápilo. Páter Pio vždy odpísal a pomohol. Množstvo jeho listov, samozrejme, stále existuje.

Tajomné zdroje energie. Bežne pracoval okolo 19 hodín denne, z čoho dlhé hodiny strávil v spovedeľnici. Jeho denný príjem potravy bol do 500 kalórii. Odborníci pokladajú 1300 kalórii za minimum, aby človek prežil. Kňazi uviedli, že jeho príjem kalórii by nestačil ani na uživenie malého dieťaťa.

 

„Kto nikdy nerozjíma, je ako človek, ktorý sa nikdy nepozrie do zrkadla. Ani nevie, či je upravený, a takto ide medzi ľudí.“

-Páter Pio

 

Smrť

,,Po mojej smrti urobím viac. Moja skutočná misia sa začne po mojej smrti.“

Tieto vety opakoval Páter Pio veľmi často. Umrel 23.septembra 1968, a odišiel do neba s vďakou tisícok ľudí. Jeho omše si budú navždy pamätať ako pokorné, plné lásky a porozumenia, a jeho stigmy si my dodnes pripomíname ako prejav Božej milosti a znak utrpenia Ježiša Krista, ktorý prežíval muky, aby nás vyslobodil spod nadvlády hriechu.

Zázraky sa udiali aj po smrti Pátra Pia. Hneď ako zomrel, jeho rany sa zázračne zahojili a nezostali po nich ani najmenšie jazvičky. No ešte väčším zázrakom je to, že jeho telo vôbec nepodlieha rozkladu.

 

„Boh kresťanov je Bohom premien: keď mu odovzdáte svoju bolesť, získate pokoj, a keď mu dáte svoje zúfalstvo, dostanete nádej.“

-Páter Pio

 

Slová a skutky Pátra Pia nezapadli prachom. Dodnes sa o ňom rozpráva, a dodnes do mestečka San Giovanni Rotondo prúdia milióny pútnikov. Pápež Ján Pavol II. ho v roku 2002 vyhlásil za svätého.

V tomto článku som sa snažila zhrnúť to najpodstatnejšie o Pátrovi Piovi, spoločne s mojimi názormi a komentármi. Odporúčam si o ňom prečítať ešte viac, či už to bude o jeho zázračných skutkoch, alebo to bude článok, kde spochybňujú informácie o ňom a snažia sa ich vyvrátiť. Všetko sa ráta. Nižšie uvádzam zdroje, pomocou ktorých som písala tento článok, a odporúčam prečítať aj tie.

 

Zdroje:

https://padrepiodevotions.org/

https://www.padrepiodapietrelcina.com/en/stigmata-padre-pio/

https://citaty-slavnych.sk/autori/pater-pio/

About Author

0 Comment

Leave a comment